Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın ‘Kudüs’ kararına, dünyadan tepki yağıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına kararından sonra, uluslararası kamuoyundan kınama sesleri yükseldi.

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’den (BM) Trump’ın kararına karşı açıklamalar geldi. AB ve BM, karardan dolayı rahatsızlıklarını dile getirerek, bu durumun İsrailli ve Filistinliler arasındaki barışı canlandırma cabalarını kötü etkileyeceği belirtildi.

Trump’ın Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliklerini buraya taşıma kararına Arap ve İslam dünyasından büyük tepki geldi.

Arap ve İslam ülkeleri, Kudüs şehrinin siyasi, hukuki ve tarihi durumunun yanı sıra, uluslararası kararları açık bir şekilde ihlal ettiği için bu kararı reddettiklerini belirtirken, Filistin-İsrail barış sürecinin sponsoru olarak ABD’nin rolünü zayıflattığı için Trump’ın bu kararından vazgeçmesini talep ettiler.

Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ederek, onlarca yıllık ABD politikasını değiştiren ve Ortadoğu’da yeni bir şiddet dalgası yaratmasından korkulan bu kararı, Filistinliler arasında öfke uyandırdığı gibi, Ortadoğu’nun da ötesine geçerek dünyada büyük tepkiye neden oldu.

İtalya

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, ülkesinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görme kararı nedeniyle ‘dehşete düştüğünü’ söyledi. Alfano, “Filistin ve bölgedeki tüm taraflardan, kimseye fayda sağlamayacak olaylar ve şiddetten kaçınmaları için sorumluluk hissi bekliyoruz” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs hakkındaki kararı ile ilgili duyduğu derin üzüntüyü ifade etti.

Teşkilat, bu kararı reddettiklerinin altını çizerek, ABD kararının etkilerini tartışmak ve bu tehlikeli tırmanışa ilişkin tek bir İslami tutum oluşturmak üzere 12 ve 13 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da İKT üyesi ülkelerin liderleri ile olağanüstü bir zirve düzenleyeceklerini açıkladı.

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararının Ortadoğu barış sürecini tehdit ettiği vurgulandı.

Kararın, Ortadoğu’da barış için nihai çözüme götürecek her türlü müzakere ve girişimleri sekteye uğrattığına değinilerek, ABD’nin söz konusu adımının Kudüs’ün işgal altında olduğu ve işgalin sona ermesi yönündeki uluslararası kararları açıkça ihlal olduğu ifade edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri

BAE de Trump’ın kararını kabul etmediğini açıklarken, derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı, bu tür tek taraflı kararların uluslararası meşruiyet kararlarına aykırı olduğunu belirterek, Kudüs şehrinin yasal statüsünü işgal altında tutmayacaklarını dile getirdi.

Endonezya

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının sadece Ortadoğu’yu değil, diğer bölgeleri de istikrarsızlığa sürükleyeceğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Guterres, “Kudüs meselesi İsrailliler ve Filistinliler arasındaki doğrudan görüşmelerle çözülmeli. İki devletli çözüm dışında bir alternatif yok. Bir B planı yok” açıklamasında bulundu.

Bolivya, Mısır, Fransa, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay, ABD Başkanı Donald Trump’ın BM kararlarına aykırı olarak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla ilgili bir toplantı talep etti.