Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme alternatifleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, bugün, İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya dair kararını verecek.

İran’ın nükleer programından vazgeçmesine karşılık Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD tarafından İran’a yönelik yaptırımların aşamalı olarak kaldırılmasını ön gören nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde Trump’ın 4 alternatifi bulunuyor.

Trump, bugün yapacağı açıklamada, İran’ın anlaşmaya uymadığını öne sürebilir. Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan nükleer anlaşmaya dair belgeleri, İran’ın anlaşmaya uymadığına dair delil kabul etmesi bekleniyor. Ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) İran’ın anlaşmaya uyduğunu açıklamıştı.

ABD’li üst düzey liderlerin, İran’ın nükleer anlaşmayı harfi harfine yerine getirdiğini açıklamasına rağmen Trump, İran üretimi balistik füzelerin bölgede kullanımının artması ve Tahran’ın yöntemlerinin nükleer anlaşmada eksiklik olduğunu gösterdiğine işaret ediyor.

Trump’ın, bugün yapacağı açıklamada, seçeneklerinin şunlar olacağı tahmin ediliyor;

-ABD Başkanı ilk seçenek olarak, İran’a yönelik uygulanan yaptırımların hafifletilmesi sürecini uzatabilir. Trump, bu kapsamda, 4 ayda bir yaptığı gibi İran Merkez Bankası ve İran mallarına yönelik yaptırımları hafifletmeye devam ederek, nükleer anlaşmadaki eksikliklerin giderilmesi için İngiltere, Fransa ve Almanya ile bir istişare sürecine girebilir.

-Trump’ın ikinci seçeneği yaptırımların hafifletilmesi sürecini bitirmek olabilir. Bu çerçevede Trump, yaptırımları sürdürerek Almanya, Fransa ve İngiltere’ye anlaşmadan çekilmeleri için baskı kurma yönetimini seçebilir. Bu seçeneğe göre İran’ın anlaşmaya uyup uymayacağı önemli bir etken olacak.

İran’a yönelik yaptırımları hafifletmeyi durdurarak, geçmişte uygulanan yaptırımları şimdilik rafta tutmak da Trump’ın seçenekleri arasında. Avrupa ülkelerinin ABD ile anlaşmaya varması halinde Trump, hafifletilmesini yeniden başlamadan önce İran’a yönelik anlaşmayı ihlal etmesi nedeniyle cezai yaptırımlar uygulaması olasılık dahilinde. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde de İran’ın anlaşmaya devam edip etmeyeceği belirleyici olacak.

-Bu akşam yapılacak açıklamada Trump’ın atacağı muhtemel dördüncü adımın ise ambargoları hafifletme sürecini durdurarak İran’ın anlaşmayı ihlal ettiğine kanaat getirmesi bekleniyor. Trump, İran’ın anlaşmayı ihlal ettiğine delil olarak Netanyahu tarafından açıklanan belgelere işaret edebilir.

Dördüncü seçeneğin hayata geçirilmesi halinde Washington yönetiminin BM tarafından Tahran’a yönelik uygulanan yaptırımların yeniden hayata geçirilmesi için ortak bir çalışma başlatması bekleniyor.