Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Pekin ziyaretinde ‘nükleer futbol topu’ gerginliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de yayın yapan Axios internet sitesinin iddiasına göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Kasım ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’e gerçekleştirdiği ziyarette, ABD’li bir subay tarafından taşınan ve nükleer saldırı düzenlenmesini sağlama özelliğine sahip şifreli çanta nedeniyle gerginlik yaşandı.

Olay, Trump ve yanındaki heyetin Çinli yetkililerle görüşmek üzere gittikleri Büyük Halk Sarayı’nda, Çinli güvenlik yetkililerinin “Nükleer futbol topu” olarak bilenen söz konusu siyah çantanın salona girmesini engelleme girişiminde bulunması üzerine yaşandı.

ABD Başkanlarının gittikleri her yere yanlarında götürmeleri gereken çanta her zaman bir subay tarafından taşınıyor.

Çinli yetkililerin çantanın salona sokulmasını engellemeleri üzerine Amerikalı yetkililer durumu Beyaz Saray Personel Başkanı John Killy’e bildirdi. Killy, yanlış anlaşılmayı gidermek için olaya müdahale edince Çinli bir yetkili Killy’i itti. Bunun üzerine ABD’li bir yetkili de Çinli yetkiliyi iterek düşmesine sebep oldu.

Axios’un iddiasına göre, Çinli yetkililer yaşanan arbede esnasında çantaya dokunmazken, Çin tarafı daha sonra yaşananlardan dolayı özür diledi.