Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın planını düzenlemek için Arap çabaları ve Gazze’nin teslim edilmesi sözü… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun

Arap Birliği (AL) Filistin Devleti’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığı’na geçen Cuma ‘Toprak Günü’ndeki anma törenlerinde İsrail’in işlediği ‘savaş suçları ve insan hakları ihlalleri’ hakkında soruşturma açılması yönünde sunduğu talebi desteklediğini açıkladı.

Mısır Genel İstihbarat Servisi Başkanı Tuğgeneral Abbas Mustafa Kemal, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a dün gerçekleştirdiği görüşme sırasında, iki önemli mesaj iletti.

Mesajlardan ilki Gazze Şeridi, ikincisi de ABD Başkanı Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü ‘yüzyılın anlaşması’ ile ilgiliydi.

Filistinli uzman bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Tuğgeneral Kemal’in Devlet Başkanı Abbas’a Mısır’ın Gazze Şeridi’ni tamamen Filistin Yönetimi’ne devretmeyi garanti ettiğini belirtti. Bunu gerçekleştirmek için ise kısa bir süre talep etti.

Mısır İstihbarat Servisi Başkanı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nı Filistinliler ve Araplar için kabul edilebilir hale getirmek için büyük çaba gösterildiğini belirtti. Kaynağa göre Mısır, Suudi Arabistan ile birlikte otoriteyle bir işbirliği anlaşmasını dört gözle bekliyor. Suudi Arabistan ve Mısır, başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti için çalışıyor.Trump kararından sonra ABD ile ilişki bozuldu. Abbas’ın ABD anlaşmasını reddettiğini açıkladığı bir boykota kadar ulaştı. Abbas, siyasi bir sürece destek olmak için uluslararası çok taraflı bir mekanizma oluşturan uluslararası bir barış konferansı kurulmasını istedi. Ancak Avrupalı ve Arap ülkeleri Abbas’a, ABD olmadan ilerlemenin mümkün olmadığını söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Tuğgeneral Kemal’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin önemli bir mesajını ilettiğini ancak içeriğinin açıklanmadığını belirtti.

Abbas konuğunu memnuniyetle karşıladı. Filistin ve Mısır halkını birbirine bağlayan derin kardeşliği vurguladı. Filistin yönetimi, iki kardeş halkın yararı için güçlendirmeye özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Görüşmede, Filistin topraklarındaki son gelişmeleri tartışılırken, Filistin uzlaşmasını sağlama çabaları ele alındı.

Abbas, Cumhurbaşkanı Sisi’nin Filistin’le uzlaşmayı sağlama ve Filistin halkının haklı davası ve haklarını destekleme konusundaki büyük çabalarına övgüde bulundu.
Mısır, geçtiğimiz ay Gazze’de Filistin Başbakanı Rami Hamdalla’a düzenlenen suikast girişiminden sonra Gazze’deki büyük bir krizi etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Abbas, Hamdallah suikast girişiminden Hamas’ı sorumlu tutarak mali ve kanuni tehditlerde bulundu. Ancak Hamas suçlamaları reddederek girişimi güvenlik birimlerinin gerçekleştirdiğine imada bulundu.

Mısır iki tarafa, gerginliklerini sakinleştirmelerini ve kendisine bir şans vermelerini istedi.

Öte yandan, Kamuoyuna Mısır ve Hamas hareketi arasındaki Gazze Şeridi’nin tam hâkimiyetinin sağlanması ve otoriteye karşı silah kullanılmaması için grupları silahsızlandıracak bir mekanizma ile ilgili anlaşma sızdı.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, dün Gazze Şeridi’nden bir bir bölüm teslim edilmeden anlaşmanın sağlanamayacağını yineledi. Hamdallah, devlet başkanın, hükümetin etkin ve kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi ayrıca yüksek ulusal çıkar ve Gazze’nin başarış için tüm güvenlik, yasal, idari ve mali yetkileri teslim edilmesi gerektiği yönündeki tutumunu desteklediğimizi vurguluyoruz.

Birliğimiz, Gazze’deki şehitlerimizin fedakarlıklarına göstereceğimiz en düşük vefadır. Onlar, kuşatma ve işgal ugulamalarının devam etmesini reddederek toprakları ve kutsallarını savunmak için birleşik bir halk iradesine uyandırdılar” şeklinde konuştu.

Gazze şeridine ancak yönetimi devralmak için gideceklerini ve bütün sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını belirten Hamdullah, Gazze halkının Toprak Günü’nde ortaya koyduğu direnişe de övgü yağdırdı.

Hamdullah, uluslararası toplumun İsrail tarafından Filistin halkına karşı katliam ve baskılara karşı daha fazla sessiz kalamayacağına vurgu yaptığı açıklamasında, uluslarararası toplum ve Birleşmiş Milletler’den (BM), anlamsız kınama açıklamalarının ötesine geçerek, Filistin halkına uluslararası koruma getirilmesi, Filistin devletinin tanınması ve İsrail’den işlediği ihlaller nedeniyle hesap sorulması için somut adım atma talebinde bulundu.

ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) sorumluluğunu yerine getirerek, Filistin halkına saldıran İsrail’e yaptırım uygulamaktan alıkoymasını eleştiren Hamdullah, Washington’un bu adımıyla İsrail’i uluslararası kanunlara aykırı suçlarını sürdürme konusunda cesaret veridğini sözlerine ekledi.

Filistin Başbakanı, açıklamasında, son olarak, uluslararası topluma, Filistin Devlet Başkanı Abbas tarafından önerilen Uluslararası Filistin Barış Kongresi’ne destek verme çağrısı yaptı.