Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Rusya ile istihbarat paylaştığı öne sürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen mayıs ayında Rus yetkililerle paylaştığı istihbarat bilgilerine yönelik rapor yayınlandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede Trump’ın İsrail’in gizli bir operasyonu ile ilgili kendisine ulaşan istihbaratı paylaştığı belirtildi. İsrail’in bahsi geçen gizli bilgilerde DEAŞ’ın dizüstü bilgisayarlar şeklinde yeni bombalar yapması ve ardından ticari uçaklar vasıtasıyla kaçakçılık yapmaya yönelik planlarının olduğu belirtildi.

Yapılan yorumlar ABD ve İsrail’in istihbarat paylaşımı konusunda özel bir ilişkiye sahip olduğu yönünde. İsrail medyası, İsrail istihbaratına Trump döneminde ABD ile hassas detayların paylaşılmaması konusunda uyarıldığını sayfalarına taşıdı. Trump ve Lavrov arasındaki görüşme, gazetecilerin toplantıya alınmamaları nedeniyle tartışmalara neden olmuştu. Tarafların fotoğrafları Rus Haber Ajansı Tass tarafından yayınlanmıştı.

Yetkililer, Washington Post ve New York Times gazetelerine ortaya çıkan bilgilerin kaynağının belirlenmesinde Trump’ın yardımcı olacağını söyledi. Zira gazetelere göre ABD’nin müttefiklerinden birisi tarafından elde edilen istihbaratın çok hassas olduğu ve Washington’ın bu bilgiyi diğer müttefikleri ile paylaşmaması gerekli. Washington Post yetkililerinin yaşananların ciddiyetini anladığı, CIA ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi ifadelerini göz önünde bulundurarak muhtemel zararları önlemeye çalıştığı kaydedildi.

Açığa çıkan bilgiler operasyonel nitelikte

İsrailli iki istihbarat uzmanı Vanity Fair dergisine İsrail’in DEAŞ’a karşı yaptığı operasyonun geçen kış gerçekleştiğini açıkladı. Verdikleri bilgide iki helikopter, bir komando birliği ve Mossad ajanlarının DEAŞ’ın yeni silahları hakkında bilgi toplamak için Suriye’nin iç kısımlarına geçtiği belirtildi. Bu iki helikopterin hedeften bir kaç km öteye inerek Suriye rejimi işareti taşıyan araçlarla takibe devam ettiğini ve DEAŞ hücrelerine dinleme cihazları yerleştirildiğini kaydetti.

İsrail istihbaratının elde ettiği bilgilerde bir DEAŞ teröristinin dizüstü bilgisayardan nasıl bomba yapılacağını ve havaalanı güvenliğinden nasıl geçirileceğini anlattığı vurgulandı.

Dergiye göre İsrail, mart ayında uçaklarda elektronik cihaz yasağının konulması ABD’yi hızlı bir şekilde bilgilendirdi.

Dergi Trump’ın Rusya’nın hedef aldığı yerlerin kuzey Suriye şehirleriyle sınırlandırılması konusunda da bilgilendirildiğini ancak operasyonu yapan devletin ortaya çıkarılmamasını da talep ettiğini kaydetti. Bu gizli bilgilerin ifşa edilmesinin sebebi olarak ise Washington’un kızgınlığı olduğu kaydedildi.

Demokrat kanat üyesi Senatör Dick Dorpin, Trump’ın eylemlerinin “tehlikeli” olduğunu duyurdu. Cumhuriyetçilerin Senato Dış İlişkiler Komitesi üyesi Bob Corker da “Haber doğruysa bu çok fazla soruna yol açar” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray ise herhangi bir istihbarat kaynağının veya askeri operasyonun ifşa edilmediğini söyleyerek haberleri yalanladı.

Açıklama Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster’dan geldi. McMaster, “Devlet Başkanı ve Dışişleri Bakanı, terör örgütlerinin neden olduğu ortak tehditleri ve uçuş anında meydana gelebilecek tehditleri gözden geçirdi. Herhangi bir istihbari bilginin ortaya çıkarıldığına dair ortada bir kayıt yok. Ayrıca kimseye açıklanmaması gereken bir askeri operasyon da ifşa edilmiş değil” dedi.