Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın seçim kampanyası için Facebook verilerinin kullanıldığı ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cambridge Analytica adlı bir bilgi analiz şirketinin ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016 başkanlık seçimleri kampanyası sürecinde sosyal ağlarda 50 milyon Facebook kullanıcısından veri topladığı ortaya çıktı.

İngiliz gazeteleri Observer ve The Guardian tarafından yayınlanan habere göre şirket, kullanıcıların attıkları siyasi mesajların analizini yaparak bir rapor hazırladı.

Facebook’un ihlal yapmakla suçladığı şirket, seçimlerin sonucunu tahmin edebilecek ve etkileyebilecek programlar tasarlamak için milyonlarca Facebook kullanıcısını kullanmakla itham edildi.

Peki Cambridge Analytica bunu nasıl yaptı?

1- Cambrıdge Analytica, Cambridge Üniversitesi’nden bir profesör ile birlikte, kişiliği test etmeye yönelik bir Facebook uygulaması geliştirdi.

2- Şirket, kullanıcının kişiliğini ve siyasi yönelimi ortaya çıkaran testlere katılmaları için yaklaşık 320 ABD’li Facebook kullanıcısını bu testleri uygulamaya teşvik etti. ABD vatandaşı olup oy kullanma hakkına sahip kullanıcılara 2 ila 5 dolar arasında ödeme yaptı.

3- Araştırmaya kişisel katılımcıların yanı sıra verilerini uygulama ile paylaşmayı reddeden Facebook arkadaşlarının sayısını da dahil etti. Uygulamayı kullananların sayısı 50 milyonu aştı.

4- Şirket, 50 milyon kullanıcının beğendikleri yayınları, takip ettikleri sayfaları ve diğer kişisel bilgileri karşılaştırdı. Daha sonra bu verileri ve seçmen kayıtlarını birleştirerek oy yönelimlerini belirlemek için elektronik programlar geliştirdi.

5- Şirket daha sonra bu kullanıcıları, kişisel verilerine dayanarak görüşleriyle örtüşen siyasi duyurularla hedef aldı.

Şirketten yapılan açıklamada Donald Trump’ın kampanyasına destek veren veriler kullanıldığı reddedildi. Facebook, Cambridge Analytica ve Stratejik İletişim Laboratuvarları’nın hesaplarını askıya aldı. Ayrıca yaklaşık 50 milyon kullanıcının kişisel verilerinin halen şirketin elinde olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir inceleme başlattığını duyurdu.