Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın seçim kampanyası yöneticisi Manafort’dan Adalet Bakanlığı’na dava | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Donald Trump’ın Eski Kampanya Müdürü Paul Manafort, Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller ve Adalet Bakanlığı’na dava açtı.

Manafort, Mueller’ın 2016 ABD Başkanlık seçiminde düzenlenen Trump kampanyasıyla, Rusya arasında olası gizli anlaşmayla ilgili iddialara yönelik yürüttüğü soruşturmada yasal yetkisini aşmakla suçluyor.

Adalet Bakanlığı ve Mueller’in yanı sıra Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein’i de suçlayan Manafort, Ukrayna’nın Moskova destekli eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile bağlantılarının kendisine karşı kullanıldığını iddia etti.

Manafort, Rusya tarafından desteklenen Yanukoviç ile olan anlaşmasının 2014’ten önce olduğunu ve 2016 ABD seçimleri ya da Trump ile kesinlikle hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etti.

Deneyimli bir siyasi danışman olan Manafort, Haziran 2016’da Trump’ın Başkanlık Kampanyası Direktörü olarak atanmış, ancak Kiev tarafından, Yanukoviç partisinden 12 milyon dolar almakla suçladıktan sonra iki ay içinde istifa etmek zorunda kalmıştı.

Manafort, 2014 yılında FBI tarafından sorguya çekilmişti

68 yaşındaki Manafort, son on yıldır süren Ukrayna faaliyetleriyle ilgili 2014 yılında FBI tarafından sorguya çekilmişti.

Rosenstein, Mayıs ayında Rusya’daki faaliyetleri ve Trump kampanyası arasında olası bir bağlantıya ilişkin bağımsız bir soruşturma başlatması için Mueller’ı görevlendirmişti.

Böylelikle, Mueller komplo olasılığı soruşturmasında görünen her şeyi araştırma gücü kazandı.

Manafort’a göre, Adalet Bakanlığı’nın ilkeleri böyle genişletilmiş bir yetki verilmesini engelliyor.

Manafort’un davasının kabul edilmesi Mueller’in yetkilerini sınırlayarak, Trump’ın finansman kaynakları, özellikle Rus yatırımcılarla yaptığı ticaret anlaşmalarıyla ilgili soruşturmaların araştırılmasını durduracak.