Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın seçim kampanyasını yürüten Manafort zor durumda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Alexandria kenti mahkemede görevli jüri üyeleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanya müdürü Paul Manafort hakkında karara varmak için görüşmeye devam ediyor.

Manafort, Rusya’nın 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerine müdahale edildiği iddialarına ilişkin Başsavcı Robert Muller tarafından yürütülen soruşturmada ayrı olarak yargılanan ilk isim olmuştu.

6 kadın ve 6 erkek üyeden oluşan Jüri dün 7 saat süren kapalı oturumun ardından vergi kaçırma da dâhil hakkında 18 suçlama bulunan Manafort hakkında bir karara ulaşamadı.

Hakim, birinci gün yürütülen görüşmelerin ardından jüri tarafından kendisine yazılı olarak bildirilen 4 soruyu cevapladı. Jüri’nin davada “mantıksal açıdan şüphe” olduğuna dair söylemine Hâkim T.S. Ellis, “Her şey mantık üzerine inşa edilmiştir” cevabını verdi.

ABD yasalarına göre, “Mantıksal açıdan şüphe” olması halinde sanık beraat ediyor.

Trump’ın eski seçim kampanyası müdürlüğünü yürüten 69 yaşındaki Paul Manafort vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı ve Rusya destekli Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’e milyonlarca dolar para aktarmakla suçlanıyor.

Manafort’a yöneltilen suçlamalar arasında, 2016 yılında Trump’ın seçim kampanyası müdürlüğünü yaparken zimmetine para geçirme de bulunuyor. Bu suçlama Rusya’nın seçimlere müdahalesiyle bağlantılı olmamasına rağmen Savcı Muller’in yürüttüğü soruşturma sayesinde açığa çıkmıştı.

Davanın soruşturmayı kendisine yönelik “siyasi komplo” olarak niteleyen Donald Trump’a karşı jürinin ciddiyetini sınayacağı bir mahkeme olacağı belirtiliyor. Manafort’un beraat etmesi halinde Trump’ın bu durumu avantajına kullanarak eleştirilerine hız vermesi bekleniyor.

31 Temmuz’dan bu yana davayı takip eden jüri üyelerinin bugünkü kapalı oturumunda banka ilişkilerine dair görüşmede bulunması bekleniyor.

Avukat Grag Andrews, çarşamba günü düzenlenen oturumda Manafort’u yalancı olarak niteledi ve Yanukoviç’e para ulaştırmak üzere zimmetine para geçirirken kanunlardan haberdar olduğunu söyledi.

2010-2014 yılları arasında Manafort’un 13 farklı banka hesabına sahip olduğunu ve 4 yıl boyunca bu hesaplar hakkında bilgi vermediğini belirten Andrews banka hesaplarında bulunan 60 milyon doların 15 milyon dolarını ailesine ayırdığını iddia etti.

Buna karşın Manafort’un avukatları, müvekkilleriyle birlikte yargılanırken suçunu itiraf eden bir diğer sanık Rick Gates’i Savcı Muller ile işbirliği içinde olmakla suçladı.

Manafort hakkında yöneltilen banka dolandırıcılığı suçlamasını reddeden avukatlar müvekkillerinin söz konusu dönemde zaten 21 milyon dolarlık bir servete sahip olduğunu ve böyle bir suç işlemeye ihtiyaç duymadığını dile getirdi. Avukatlar ayrıca davadaki “Mantıksal şüpheyi” giderecek yeterli delilin olmadığını öne sürdü.

Mahkeme, suçlamalara ilişkin 20 şahidi ifade vermeye çağırırken Manafort’un avukatları ise iddialarını ispat etmek için herhangi bir şahit getirmedi.