Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın silah taşıma gerekçelerine İngiltere ve Fransa’dan tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın bireysel silahlanmayı savunması ABD’de şok etkisi yaratırken, İngiltere ve Fransa tarafından da kınandı.

Trump, bıçaklı saldırılar nedeniyle Londra’yı bir ‘savaş alanı’ olarak tanımlamış ve 13 Kasım 2015’te Paris’te gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak da, “Kurbanlar silahlı olsaydı, saldırılar daha az zayiatla sonuçlanırdı” ifadesini kullanmıştı.

Teksas eyaletine bağlı Austin’de bir silah lobisinin önünde Cuma günü yaptığı konuşmada Trump, ABD’de silah taşıma hakkını korumayı vaat ederek, Ulusal Tüfek Derneği’ne (NRA) tam desteğini ilan etti. Başkan Trump’ın bu taahhüdü ise, Amerika’da silah yasalarının sıkılaştırılması ile ilgili tartışmaların kızıştığı bir döneme denk geldi ve silah taşınmasının kısıtlanmasını destekleyenler arasında bir şok etkisi yarattı.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre 1,5 milyon insan, Florida Parkland’de cereyan eden kanlı saldırı sonrası silah bulundurma kanunlarının sıkılaştırılmasını isteyenlerin 24 Mart’ta yaptığı gösterilere katılmıştı. Bu ateşli saldırılar Amerikan okullarında halen devam etmekte. 2018 yılında da 18 silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Trump’ın açıklamaları, ABD’de silah taşınmasına muhalif olanlarda memnuniyetsizliğe ve Londra ve Paris’te de şiddetli tartışmalara yol açtı. Saldırıların ateşli silah taşıma ile ilgili olmadığını savunan Trump Cuma günü yaptığı savunma konuşmasında ‘silahlara karşı çok katı yasalara sahip olan Londra’da bıçaklı saldırılar nedeniyle savaş alanına dönen bir yerde üst düzey hastane olduğunu’ söyledi. Fakat BBC’nin haberine göre, Londra’da cerrah olan Profesör Kerim Biruhi, Trump’a cevaben “Silah taşımanın, bıçak şiddetinin üstesinden gelebileceğini öne sürmek saçmadır.” şeklinde konuştu.

Biruhi, “İngiltere’nin başkenti, gerçekten tehlikeli bir sorunla karşı karşıya. Fakat bıçaklı saldırılara kıyasla ateşli saldırılar daha fazla ölüme yol açmaktadır.” dedi.

BBC’nin aktardığına göre, Londra Kraliyet Hastanesi’nde çalışan Dr. Martin Griffith de Radyo 4’e yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada ‘çalıştığı hastanenin Afgan savaş alanına benzediğini’ söylemiş, ayrıca görüşmesinin Daily Mail gazetesinin bir sonraki raporu için temel teşkil ettiğini belirtmişti.

İngiliz Polisinin istatistiklerine göre, bu senenin başından beri 38 kişi bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu ise gençlerden oluşuyor.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre ise önceki Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls, Trump’ın silah taşıma hakkını savunma gerekçesiyle Paris’teki 2015 saldırılarını işaret eden açıklamalarına sert tepki gösterdi. Hollande yaptığı açıklamada “Trump’ın bu yüz kızartıcı ve rezil açıklamaları, Fransa’ya karşı bakış açısını hiç şüphesiz ortaya koymaktadır. Bu aşırılıklar, halkımız arasındaki sadakate ve 13 Kasım 2015’deki kurbanlarımızın davasına gölge düşüremeyecektir” dedi. Diğer yandan Valls, Trump’ın açıklamalarına da yer verdiği bir tweetinde “Yüz kızartıcı ve içler acısı. Daha ne denebilir ki?” ifadelerini kullandı.

Trump, silahlandırılmayı destekleyen Cuma günkü konuşmasında “Paris saldırıları silahlı olsaydı daha az ölümcül olurdu. Küçük bir silahlı terörist grubu tarafından vahşice öldürüldüler. Onları tek tek öldürmek için çok zamanları vardı” demişti.

Kurbanlara tabancayla ateş eden bir teröristin fotoğrafını da çizen Trump sözlerini ekleme yaparak şöyle dedi: “Fakat bir memurun elinde silah olsaydı ya da olay anında silahla bulunsaydı, teröristler kaçar ya da vurulurdu, ancak durum çok daha farklı.”

Saldırılar sırasında İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu olan Eski Başbakan Bernard Kaznov da, Donald Trump’ın 13 Kasım saldırılarına ilişkin açıklamalarını sert bir dille kınadı.

Öte yandan Trump, Cuma akşamı erken saatlerde yaptığı açıklamada, üst düzey bir ABD ekonomik delegasyonunun Pekin’deki görüşmelerinden sonra, Çin’in ABD’ye karşı ticari kazanımlarından ‘büyük ölçüde fayda sağladığını’ açıkladı. Pekin’deki Çinli yetkililer ile ABD heyetinin iki taraf arasındaki ticari çelişkilerin düzeltilmesi hususunda yapılan görüşmeler ise, ABD gümrük vergilerinin yürürlüğe girdiği üç haftadan kısa sürede çözüme kavuşturulamadı.

Reuters Haberine göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Güney Koreli Mevkidaşı Chung Eui-Yong, Güney Kore’de iki ülkenin ikili savunma durumunu değiştirme planlarının eksikliğini yeniden teyit etti. Washington’da yaptıkları toplantıda iki yetkili, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile planlanan Trump toplantısını görüştü. Ayrıca Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In’in 22 Mayıs’ta Beyaz Saray’a yaptığı ziyaret için hazırlıklara başlandığı da bildirildi.