Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Yüksek Mahkemeye atayacağı yeni yargıç endişelere yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki en yüksek yargı merci olan Yüksek Mahkemenin 9 üyesinden biri olan yargıç Anthony Kennedy’nin (82) emekli olacağını açıklaması ülkede bazı endişelere neden oldu.

Kennedy, Temmuz ayı sonunda emekliye ayrılarak ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeyi etkileyen kararlar alan mahkemeye yeni bir üye seçmesinin önünü açtı.

Kennedy’nin yerine daha genç ve katı muhafazakar bir yargıç ataması beklenen Trump, daha önce yargıç Neil Gorsuch’u Yüksek Mahkeme için görevlendirmişti. Trump şimdi ikinci bir yargıç tayin etme hakkına daha sahip oldu.

“Seçim kampanyamda gösterdiğim 20 kişilik listeye 5 kişi daha ekledim” diyen ABD Başkanı, Kennedy’nin emeklilik kararıyla ilgili olarak “Mirasını koruyacak bir kişi tercih etmem konusunda bana güvendi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan demokratlar ve ülkenin ilerici örgütleri, Kennedy’nin emekliye ayrılmasından endişe duyuyor. Zira Trump’ın, kendisine yandaş olacak sağ eğilimli bir yargıç atayacağı biliniyor. Bu nedenle 1987’de Başkan Ronald Reagan tarafından atanan Kennedy’nin emekliğe ayrılması ile ülkede tarihi bir siyasi savaş gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı tarafından atanan ve Senato’da oylanan Yüksek Mahkeme üyeleri, kendi istekleriyle emekliye ayrılmadıkları sürece ömür boyu görev yapabiliyor. Demokrat Parti Senato Başkanı Chuck Schumer, yargıç seçiminin en az bir nesli etkilediğini söyleyerek, “Kadın hakları ve sağlık sistemimizle ilgili Amerikalıları koruyan pek çok mesele söz konusu” dedi.

Eşcinsel evliliklerde onun imzası var

ABD anayasa mahkemesinde önemli bir yere sahip olan Anthony Kennedy, ateşli silahlar ya da seçim finansmanı gibi konularda muhafazakar bir tutum takınırken, kürtaj ve pozitif ayrımcılık gibi konularda ilerici bir tavır sergiliyordu.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan İrlanda asıllı Katolik yargıç, bugüne kadar birçok tarihi karara imza attı. Yargıç Kennedy, 4 muhafazakar ve 4 liberal yargıç arasında genellikle son sözü söyleyen kişi olurdu. Özellikle eşcinseller hakkında önemli kararlara imza atan Kennedy’nin verdiği oyla eşcinsel evlilikler ABD genelinde meşru hale geldi.