Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan 1.8 milyon göçmene vatandaşlık hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Başkan Trump bugün kongreye ülkeye yasadışı yollarla giren 1.8 milyon göçmene ABD vatandaşlığı verilmesinin yolunu açan bir öneri sunacak. Kongrede ayrıca Meksika sınırına örülecek duvarının inşası için 25 milyar dolar talep edilecek.

10-12 yıl sürmesi bekleniyor

Çocuk yaşlarda yasadışı yollarla ülkeye giren ve ‘hayalperestler’ olarak bilinen genç göçmenlerin yanı sıra eski Başkan Barack Obama dönemindeki DACA göçmen programından yararlanamayanları da kapsayan programın 10-12 yıl sürmesi tahmin ediliyor.

Demokratlar, göç meselesinin bir çözüme kavuşturulmasını şart koşarak, bu meselenin çözülmemesi halinde, geçtiğimiz hafta olduğu gibi federal müesseselerin bir kez daha işleyemez hale geleceği uyarısında bulundu.

Öte yandan Trump, ABD Kongresinden Meksika sınır duvarının inşası için 25 milyar dolar talep edecek.

Tartışmanın bir bölümü ‘duvar’ kavramının spesifik tanımı, uzunluğu ve yüksekliği hakkında. Çünkü demokratlar, yabancı düşmanlığını simgeleyen bir duvara olumlu bakmıyorlar.

Duvarın uzunluğu açıklandı

Trump, doğal engelleri oluşturan çeşitli unsurların varlığını düzenli olarak vurgular. Bu da duvarın sınırdan çok daha kısa olacağı anlamına geliyor. Trump, seçim kampanyasında ‘görülen en geniş duvarı’ inşa etme taahhüdünde bulunduktan sonra, duvarın yaklaşık bin 300 kilometre olacağını belirtti.