Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan 11 Eylül mesajı: Yeni bir terör saldırısına maruz kalmamak için her şeyi yapacağım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Hibe el-Kutsi ve Muhammed Ali Salih

ABD Başkanı Donald Trump, konuşmasında, ‘radikal terör’ ifadesini kullanarak ülkesinin güvenliğini sağlamak için taahhütte bulundu ve ABD’nin güvenli bir yer olarak kalması için gereken her şeyi yapacağına dair söz verdi. Trump, dün, 11 Eylül saldırılarının yıldönümüne katıldığı törende ‘United 93’ uçağının Pensilvanya’da düştüğü noktadan yaptığı konuşmada, ABD’nin kalbinden bir parçanın bu yerde gömülü olduğunu ve bu alanın şu an ABD’nin dayanıklılığının anıtı olduğunu ve dünyaya ABD’nin zorbalığa asla boyun eğmeyeceği mesajını gönderdiğini dile getirdi.

Donald Trump ve First Lady Melenia Trump, dün sabah, ‘Uçuş 93’ anıtının bulunduğu Pensilvanya’nın Shanksville kasabasına geldi. Yolcuların, hedefine varmadan önce –ki hedefin Beyaz Saray ya da Washington’daki kongre binası olduğu söyleniyor- düşürdükleri uçakta, hayatını kaybedenlerin ailelerinden yüzlerce insan burada bir araya geldi. Törene Senatör Bob Casey ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da katıldı.

Trump, konuşmasında, “93 sefer sayılı uçağın 40 yolcusu, çok güçlü ve cesurdu. Korkusuzca hareket ederek başkaları için akl-ı selim bir davranışta bulundular. Onlar bize şu mesajı gönderiyorlar: Cesur ol! Güçlü ol! Korkma!” ifadelerini kullandı.

Trump, “Uçuş 93 yolcularının ailelerinin her bireyine şunu söylüyorum: Acıya ve hüzne katlanma konusunda size yardım etmek için tüm ülke sizin yanınızda. Gözyaşlarınız, bütün milletin ortak hüznüdür. Biz, New York’ta ve Pentagon’daki ikiz kulelerin yıkılmasında bizden çalınan her anne, baba, kardeş, erkek ve kız çocuğu için üzülüyoruz. Biz, burada Pensilvanya’da hayatını kaybedenlere kötülüğün karşısında duracağımız ve ABD’nin güvenliğini muhafaza etmek için gereken her şeyi yapacağımız konusunda söz veriyoruz” açıklamasında bulundu.

Trump, hedefine varmadan önce pilot kokpitine zorla girerek El Kaide örgüt unsurlarını uçağı düşürmeye mecbur bırakan yolculara övgüde bulundu.

Trump, 11 Eylül olaylarından bu yana ABD ordusunda hizmet edenlere teşekkür ederek onları şu cümlelerle tebrik etti;

“Onlar, radikal terör tehlikesine cesurca karşı koyuyorlar.”

Ayrıca Trump, “ABD’nin geleceğini düşmanlarımız değil, kahramanlarımız yazacak” dedi.

ABD, 11 Eylül 2001 yılında ülkede meydana gelen trajik saldırıların 17. yıldönümünü andı. Öyle ki El Kaide örgütünden 19 terörist, 4 ABD uçağını kaçırmış ve Pentagon binasını hedef almak, New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ni patlatmak, 2 bin 996 kişiyi öldürmek ve 6 bin kişiyi de yaralamak için uçakları bir silah olarak kullanmıştı. Dönemin ABD Başkanı George Bush, halkına ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyede bulunarak teröre karşı savaş başlatma konusunda taahhütte bulunmuştu.

Dün (Salı) erken saatlerde ABD televizyon kanalları, 11 Eylül 2001 saldırılarının görüntülerini yayınlamaya başladı. Başkan Donald Trump’ın tercih ettiği sağcı Fox kanalı, bir saatten fazla saldırı sabahı nakledilen görüntüleri, özellikle de ikiz kulelere çarpan uçakların videolarını, New York sokaklarındaki dehşeti, ikiz kulelerin yıkılışını, Pentagon’a saldıran üçüncü uçağı ve Pensilvanya’da düşen dördüncü uçağın sahnelerini tekrar yayınladı. Pensilvanya’da düşen dördüncü uçağın Beyaz Sarayı ya da Kongre Binası’nı vuracağı sanılıyordu. Sabah erkenden binlerce insan, Dünya Ticaret Merkezi’nin olduğu sıfır noktasında ve aynı zamanda Pentagon binasına yakın bir meydanda ve dördüncü uçağın düştüğü Pensilvanya’nın Shanksville yakınında büyük bir alanda toplandı. Birinci uçağın kuleye çarptığı saat 04.46’da binlerce insan sıfır noktasında saygı duruşunda bulundu. Arka saflarda ise saldırı zamanında New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, New York eyaletinden Senato üyesi ve azınlık lideri Chuck Schumer duruyordu.

Daha sonra iki kişi, saldırıda hayatını kaybeden yaklaşık 3 bin kişinin ismini okumaya başladı. İki kişi isimleri sırayla okuyordu. İsimlerin okunması, ikinci uçağın saldırı anında saygı duruşu esnasında ve üçüncü uçağın Pentagon binasına çarptığı sırada olmak üzere iki kez kesintiye uğradı. Dördüncü uçağın Pensilvanya’nın kırsal kesimine düşmesini anma sırasında ise isimlerin okunması tamamlanmıştı. O sırada Başkan Donald Trump, uçağın düştüğü yere ulaştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Trump, buradaki törene gelmeyi tercih etti. Çünkü geçtiğimiz yıl Kongre Binası’ndaki törene katılmıştı. Önümüzdeki yıl ise New York’taki törene katılması bekleniyor.

Pensilvanya’ya giderken Trump’a eşi Melenia, İçişleri Bakanı Ryan Zinke, eyalet yöneticisi Tom Wolfe ve üçüncü uçakta hayatını kaybedenlerin yakınları eşlik etti. Trump, hayatını kaybedenlerin yakınlarına işaret ederek, “Bugün onların hüzünlerini ve başına gelenleri paylaşıyoruz. Cesaretlerini kutluyoruz” şeklinde bir tweet paylaştı. Dünkü tweetlere Rusya’nın son ABD başkanlık seçimlerine müdahalesinde soruşturmaları yöneten Adalet Bakanı ve Federal Soruşturma Bürosu’nu (FBI) eleştirerek başlamasına rağmen Trump, sözlerine, “Sadece sizin gözyaşlarınız akmadı. Bütün millet, sizin hüznünüzü paylaşıyor” ifadelerini ekledi.

Saldırının yıldönümüyle ilgili tweetini ilk önce ‘#NeverForget’ sonra da ‘#September11th’ hashtagıyla yazdı. Daha sonra saldırılarla ilgili tweeti yeniden paylaşarak saldırı gününü ‘2018 Kahramanlık Günü’ ilan ettiğini duyurdu. Başka bir tweette saldırı zamanında New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’yi överek Giuliani’nin cesur ve zeki bir lider olduğunu belirtti.

Tüm bu tweetleri Beyaz Saray’dan Pensilvanya eyaletine gitmeden önce paylaştı. Sonra da “Şu an Melenia’yla birlikte Pensilvanya’nın Shanksville kasabasındaki törene katılmak için Beyaz Saray’dan ayrılıyorum” paylaşımında bulunarak #NeverForget hashtagını ekledi.

Anıtın açılışını yaptıktan sonra Trump, “Bu alan, şu an ABD’nin dayanıklılığının anıtıdır” dedi.

Halk selamlamasından, tören komisyon başkanının konuşmasından, bir rahibin ölenlere dua etmesinden ve yakınlarına baş sağlığı dilemesinden sonra herkes bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra bu yerde her ismin ardından çanın çalmasıyla birlikte hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. İsimlerin okunduğu sırada Trump, ‘#NeverForget’ ve ‘#September11th’ hashtaglarını kullanarak bir tweet paylaştı. Sonra da kendi sitesinden törenin videosunu nakletti.

Ne oldu?

1- El Kaide örgütüyle bağlantılı 19 kişi, kaçırılan yolcu uçaklarıyla saldırılar düzenlendi.
2- Saldırıyı yapanlar, çeşitli kısımlara ayrıldılar. Her kısımda ABD Havacılık Enstitüsü’nde eğitim görmüş bir kişi yer aldı.
3- Her grup, uçakların kalkışından sonra bir uçak kaçırdı. Daha sonra eğitimli pilot, belirli hedefe çarpmak için uçağın kontrolünü ele geçirdi.
4- İlk saldırı, New York saatiyle sabah saat 08.46’da gerçekleşti. Kaçırılan birinci uçak, Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzeyindeki kuleye çarptı.
5- İkinci saldırı, saat 09.03’te meydana geldi. İkinci uçak güneydeki kuleye çarptı.
6- Üçüncü saldırı, Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasında saat 09.43’te meydana geldi.
7- Dördüncü uçak ise, saat 10.31’de Pensilvanya eyaletinin kırsal kesimine düştü. Şöyle ki yolcular, uçakların kaçırıldığı ve düşeceği konusunda bilgi aldılar. Bunun üzerine bazı yolcular pilot kokpitine saldırdı. Şiddetli arbede esnasında pilotun uçağın kontrolü kaybetmesi sonrası uçak düştü.
8- Dönemin ABD Başkanı George Bush, o sırada Florida eyaletinde bir ilkokulu ziyaret ediyor, kız ve erkek öğrencilerin gösterisini izliyordu. Aniden Beyaz Saray sorumlularından Andrew Card başkana yaklaşarak terör saldırılarıyla ilgili haberi aktardı.
9- Dış saldırının olması halinde başkan için önceden yapılan plana göre bir saat sonra başkanlık uçağı, havada bilinmeyen bir yere doğru gidiyordu.

Anıt

Manhattan kentinde ikiz kulelerin yerine inşa edilen anıt, 2001 yılında meydana gelen olaylara şahit olacak.

Dünya Ticaret Merkezi kuleleri, inşa sanatının ulaştığı en modern şekliyle tasarlandı ve inşa edildi. İkiz kuleler, 1970 yılında inşa edildiğinde dünyadaki en yüksek iki yapıydı. İki dev uçakla yapılan saldırının hacmine rağmen kulelerin dizaynının güçlü olduğu görülmektedir. Çünkü kuleler yıkılmadan önce yaklaşık bir saat ayakta durdu. Bu süre, burada çalışan çoğu kimsenin dışarı çıkması için bir fırsattı.

Her bir kule, güçlü bir sütuna bağlı çelik bir kaideden oluşuyordu. Bu sütunlar, her bir kulenin ana gövdesi olup çelik ve betondan yapılmıştı. Her bir kulenin iskeletinde ve her katta asansörlerin ve merdivenlerin dayandığı sütunlar vardı. Güçlü sütunlardan yatay ve birbirine yakın kirişler şeklinde çelik çubuklar ayrılıyordu. Binanın dış duvarı bunlardan oluşuyordu. Bu yatay sütunlar, her katın beton çatısını taşıdı. Sütunlar, merkezi gövdeyle birbirine bağlıydı. Bu da sütunların dışarıya çökmesini engelledi.