Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Abbas’a “Müzakerelere dön, Yüzyılın Anlaşması seni şaşırtacak” mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ve Filistin arasındaki müzakerelerin yeniden harekete geçirilmesi amacıyla dikkat çekici bir gelişme yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın, kişisel temsilcisi aracılığıyla Filistin lideri Mahmud Abbas’a gönderdiği mesajda “Müzakerelere dön, Yüzyılın Anlaşması seni şaşırtacak” dediği bildirildi.

İsrailli bir kaynağın aktardığına göre, ABD Başkanı Trump, Ortadoğu’daki Yüzyılın Anlaşması’nı Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın danışmanlarıyla görüşmesi için Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder’i Ramallah’a gönderdi. Bu gelişmenin, İsrailli mercilerin haberi olmaksızın gerçekleştiği bildirildi.

Söz konusu kaynak, Lauder’in, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat ve İstihbarat Başkanı Macid Ferec gibi önde gelen müzakerecilerle görüştüğünü belirtti.

Kaynağa göre Trump, gönderdiği mesajla, Filistin liderini, Yüzyılın Anlaşması çerçevesinde ABD’nin harekete geçirmek istediği müzakere görüşmelerine yönelik olumlu tavır sergilemesi için ikna etmek istiyor. İsrailli kaynak, mesajın özetini ise şu ifadelerle dile getirdi: “Müzakerelere dönmen gerekir, Yüzyılın Anlaşması seni iyi yönde şaşırtacak.”

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Eylül ayında Filistin sorununu çözmek için hazırladığı Yüzyılın Anlaşması’nın detaylarını önümüzdeki 3 ay içinde ilan edeceğini açıklamıştı. Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu bunun gerçekleşmesini engellemeye çalışıyor.

ABD ve Filistin hükümeti arasındaki diplomatik ilişkiler, Trump’ın 2017 yılının aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından bu yana askıya alınmış durumda. Geçen mayıs ayında ABD Büyükelçiliği, Kudüs’e taşındı. Geçen eylül ayında da FKÖ’nün Washington’daki ofisi Filistin hükümetinin Trump yönetimi ile müzakere etmeyi reddettiği suçlamasıyla kapatıldı. Trump yönetimi ayrıca Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağışı durdurma kararı aldı. Pompeo, ayrı bir ofis olarak hizmet veren Filistin başkonsolosluğunun artık Filistin İlişkileri Birimi adıyla Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği içinde yer alacağını belirtti.