Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Almanya’ya ortak savunma giderleri eleştirisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) ortak savunma giderlerine katkısının yetersiz olması nedeniyle Almanya’yı yeniden eleştirdi.

Singapur’da bulunan Trump, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Almanya, NATO’ya gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 1’ini yavaşça öderken, biz çok daha fazla olan gayri safi yurt içi hasılamızın yüzde 4’ünü ödüyoruz. Kimse bunun mantıklı olduğu düşünüyor mu?” diyerek eleştiride bulundu.

Trump açıklamasına şu ifadelerle devam etti; “ABD, ticarette bize karşı haksız kazanç elde eden ülkeleri koruyan NATO harcamalarının tamamına yakınını ödüyor. Onlar ise NATO harcamalarının sadece bir kısmını ödüyor ve bize gülüyorlar. Avrupa’yı büyük ekonomik kayıplarda koruyoruz ki, bu iyi bir şey. Ancak ardından ticarette adil olmayan şekilde kazıklanıyoruz. Avrupa Birliği (AB), ordu için daha fazla ödeme yapmalı. Değişim geliyor.”

Trump, Kanada’da düzenlenen G7 zirvesinden Cumartesi günü erken saatlerde ayrılarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya gelecekleri tarihi zirve için Singapur’a geçmişti.