Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Çin’e 200 milyar dolarlık ek vergi talimatı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerine 200 milyar dolarlık ek vergi uygulanması talimatı verdi.

Bloomberg’in aktardığına göre, ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine yönelik gümrük vergilerine 200 milyar dolarlık ek vergi uygulanması talimatı verdi. Trump’ın bu kararı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ticari savaşın çözümü hususunda Çin ile görüşmelerin yeniden başlamasına yönelik girişimlerde bulunmaya çalışmasının ardından geldi.

Reuters’ta yer alan bir haberde ise, Trump’ın bu kararının finansal piyasalar üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu belirtildi. Nitekim, ABD stokları düşüş gösterirken, Çin Yuanı, dış ticaretteki dolaşımında ve dolar endeksi kazançlarında ciddi kayıplar yaşadı.

Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, gümrük vergilerine uygulanacak 200 milyar dolarlık bir vergi hakkında konuşmuş ve Çin’e yönelik 267 milyar dolar değerinde ek vergi uygulamakla tehdit etmişti. Trump, daha önce Çin mallarına yönelik 50 milyar dolar değerinde gümrük vergisi koymuştu.

ABD geçen yıl Çin’den 505 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Ancak ABD verilerine göre, Çin’den 2018 yılının başından Temmuz ayına kadar gerçekleşen ABD ithalatı, 2017 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 9 artış gösterdi.