Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Fransa’ya sert yanıt: Önce borcunu öde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris: Şarku’l Avsat

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için Avrupa ordusu önermesine öfkelenen Trump konu hakkında Fransız mevkidaşına tepki göstererek, “Çok aşağılayıcı. Avrupa önce NATO’ya olan borcunu ödemeli” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump dün akşam Paris’i ziyaretine Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’u hedef alarak başladı. Macron’un Avrupa ordusu kurma önerisine tepki gösteren Trump, bunun aşağılayıcı olduğunu ve Avrupa’nın NATO’daki borcunu ödemesi gerektiğini söyledi.

Trump: Çok aşağılayıcı

Birinci Dünya Savaşını Sonlandıran Ateşkes Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla Paris’te düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere Fransa’ya giden Trump, Twitter hesabı üzerinden Macron’a sert eleştiriler yöneltti. Trump paylaşımında, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron ABD, Rusya ve Çin’den kendini korumak için Avrupa’nın kendi ordusunu kurmasını önerdi. Çok aşağılayıcı. Ama belki Avrupa ilk olarak ABD’nin fazlasıyla sübvanse ettiği NATO’daki adil paylaşım payını ödemeli” ifadelerini kullandı.

Macron’dan Avrupa ordusu çıkışı

Macron geçtiğimiz hafta verdiği röportajda, Avrupa’nın kendini Rusya’ya, Çin’e hatta ABD’ye karşı kıtanın çıkarlarını korumak için güçlü ve egemen Avrupa ordusuna ihtiyaç duyduğunu söylemişti.

Macron açıklamasında “Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmak için karar almazsak Avrupalıları koruyamayacağız. Avrupa, yalnızca ABD’ye güvenmeden, kendisini daha fazla savunabilmelidir” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da ortak ses yükseliyor

Trump birçok kez NATO ülkelerine özel savunma için daha fazla destekte bulunmalarını dile getirmiş ve ABD’nin NATO’da kalıp kalmaması gerektiğini sorgulamıştı. Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, savaş durumunda Avrupa’nın ABD’ye güvenebilmesiyle ilgili şüphelerini açıkça dile getirmişti.

Macron ayrıca Trump’ın Fransa’nın ihlal ettiğini söylediği, 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme planını da kınayarak, Avrupa’nın Trump’ın aldığı kararlarının ana kurbanı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 60 dünya lideri Macron’un ev sahipliğini yapacağı kutlamalara katılacak. Kutlamalara Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Öte yandan Trump ve Putin’in bugün Paris’te bir araya gelmesi bekleniyor. Trump her ne kadar son açıklamalarıyla görüşme ihtimalinin düşük olduğunu belirse de dün yaptığı açıklamada, Kasım ayının sonunda Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek zirveyi işaret ederek, “G20’de Macron ile görüşeceğim. Paris’te birbirimizi görür müyüz bilmiyorum. Belki olur. Liderler için öğle yemeği yapılabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Trump bugün eşi Melania ile savaşta ölen ABD donanmasına mensup askerlerinin bulunduğu Aisne bölgesindeki Amerikan Mezarlığı ile Paris’in doğusundaki Suresnes Askeri Mezarlığı’nı ziyaret edecek.

Birinci Dünya Savaşı’nda ölen yaklaşık 31 bin ABD askerinin Avrupa’daki ABD mezarlığına defnedildiği biliniyor.