Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Kuzey Kore liderine övgü! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un Guam adasına saldırı planını erteleme kararı üzerine Twitter üzerinden mesaj paylaştı.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kim Jong-un çok akıllı ve mantıklı bir karar aldığını belirterek, “Bu kararın alternatifi felakete yol açacak ve kabul edilemez bir durum olurdu” dedi.

Kuzey Kore’nin Pasifik Okyanusu’nda Guam Adası yakınında askeri harekâta başlamak üzere olduğunu söylemesinin ardından, Trump, “Kuzey Kore’nin akılsızca bir hamle yapması ihtimaline karşı askeri çözümlerimiz yerinde ve atışa hazır” açıklamasında bulunmuştu. Buna karşılık olarak ise Kuzey Koreli yetkililer de Başkan Trump’ı, Kore Yarımadası’nı nükleer savaşa sürüklemekle suçlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde atılan ve Kore Yarımadası’ndaki gerginliğin azaltılmasına yardım eden adımlara rağmen, dün Hokkaido adasındaki ortak topçu tatbikatlarına yaklaşık 300 ABD ve Japon asker katıldı.

Bu bağlamda, ABD’li bir General Çin ziyareti sırasında, Kuzey Kore’nin üzerindeki Çin baskısını artırmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, ABD’nin kendisini ve müttefiklerini savunmak için askeri olanaklarını tamamen kullanmada kararlı olduğunu vurguladı.

ABD’li ve Japon askerlerin, tatbikat alanına yayıldığı ve zırhlı araçlarla gerçek mermiler kullandıkları belirtildi. 10 Ağustos’ta başlayan tatbikatlara bin 300 Japon ve yaklaşık 2 bin ABD’li askerin katıldığı ifade edilirken, tatbikatın 19 gün süreceği açıklandı.

Ayrıca Japonya Savunma Bakanlığı sözcüsü tarafından Fransız basınına yapılan açıklamada, ABD ve Japonya’nın birlikte yürüttüğü tatbikatların hedefinde, herhangi bir ülke veya bölgenin bulunmadığı kaydedildi.

Ukrayna’nın Kuzey Kore’ye teknolojik destek verdiği iddia edilirken, New York Times’da yayınlanan bir makalede Kuzey Kore’nin füzeleri, Ukrayna fabrikasından satın aldığı duyuruldu.

Son haftalarda meydana gelen Kuzey Kore’nin ABD topraklarındaki bu girişimleri endişeye sebep olmuştu.

Eugmac Ukrayna şirketi ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılmasından bu yana balistik füze yapmadığını kaydetti. Şirket, web sitesinden yayınladığı bir açıklamada, “Eugmac, bağımsızlık yıllarında da füze veya askeri teçhizat üretmedi, şimdi de üretmiyor” denildi.