Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Meksika’ya tehdit: Orduyla sınırı kapatırım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, kongre ara seçimlerine 3 hafta kala yaptığı açıklamada, Meksika’nın yasa dışı göçü durdurmaması durumunda, güney sınırını askerle kapatacağını söyledi.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Meksika’dan bu saldırıyı durdurmasını istemek zorundayım. Eğer kabul görmezse, orduyu çağırıp, güney sınırını kapatacağım” ifadelerini kullanarak Orta Amerika ülkelerine göç konusunda yapılan yardımların kesilmesi konusundaki tehditlerini yineledi.

Trump açıklamalarında ‘sınırı açmak’ istediğini söyleyen Demokrat Parti üyelerini hedef almaya devam ederken, göç konusunda taviz vermeyeceklerini ifade etti. ABD Başkanı Trump, bir diğer tweetinde Guatemala, Honduras, El Salvador liderlerini ülkelerinden ABD’ye göç dalgasını önlemek için bir şey yapmamakla suçlayarak, Meksika üzerinden ABD’ye giren göçmenler arasında pek çok suçlunun da olduğunu belirtti.

Trump ayrıca, “Ülkemize suç unsurlarını ve uyuşturucuyu sokan Güney sınırımızdaki saldırı, başkan olarak bana göre ticaret ve USMCA’dan (Eylül ayında ABD- Meksika- Kanada arasında imzalanan ticaret anlaşması) daha önemli” dedi.

Trump, Ocak 2017’de Beyaz Saray’a çıktığından bu yana göçle mücadele konusunda sert bir politika izledi. Meksika sınırı boyunca duvar inşa etmeyi planladığını sürekli olarak dile getiren Trump, şu ana kadar bu projeyi gerçekleştirmek amacıyla gerekli fonun onaylaması için kongreyi ikna etmeye çalışıyor.