Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan ‘uzay ordusu’ açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, askeri personele yaptığı konuşmada uzayın tıpkı hava, deniz, kara gibi çatışma gölgesi kapsamına girdiğini ve bu alanda bir güce sahip olunması gerektiğini açıkladı. Trump, dün önerisinin ciddiyetini sorgulamaksızın ABD orduları tarafından oluşturulan kara, deniz, hava ve deniz kuvvetlerine benzer ‘uzay kuvvetleri’ oluşturmak istediğini ifade etti.

Trump Kaliforniya’nın güneyinde bulunan San Diego banliyösündeki Miramar Deniz Piyadeleri Hava Üssü’ne gerçekleştirdiği kısa ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Yeni güvenlik stratejime göre, uzay; kara, hava ve deniz gibi bir savaş alanı. Bugün bunlardan bahsedebiliyorum çünkü uzayda çok iyi işler çıkarıyoruz. Belki de uzay silahını adını verdiğimiz yeni bir silah oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Aslında ciddi değildim”

Trump, konuşmasını yaparken gülümseyerek şu ifadeleri kullandı; “Aslında ciddi değildim. Ama bana bunun iyi bir fikir olduğunu söylediler. Belki de gerçekleştiririz.”

ABD yapımı bir uzay silahı oluşturma fikri bir ay önceye uzanıyor. Şu an uzayla ilgili faaliyetler yürüten Hava kuvvetlerinden ayrı bir uzay kuvvetinin oluşturulmasını öngören bir yasa tasarısı geçtiğimiz Temmuz ayında temsilciler meclisinde kabul edilmişti.

Pentagon farklı görüşte

Fakat ABB Savunma Bakanı Jim Matiss, bunun Pentagon’daki savaş görevlilerini bir araya getirme çabasına ters düştüğünü belirterek bu fikre karşı çıkıyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Heather Wilson, “Bağımsız bir uzay kuvvetinin oluşturmak, bizi yanlış yöne yönlendirecek ve yavaşlatacak” şeklinde konuştu.

ABD ordusu, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. 1950’lerden bu yana Hava Kuvvetleri, uzayla ilgili çalışmaları denetliyor.