Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Venezuela’ya tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da tırmanan siyasi krize karşılık olarak askeri müdahaleyi de kapsayan birtakım seçenekler üzerinde durulduğunu söyledi.

Trump, New Jersey’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Elimizde Venezuela için birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan biride krizin durumuna bağlı olarak muhtemel bir askeri müdahale seçeneği. Dünyanın dört bir yanında çok uzak bölgelerde askerlerimiz var. Venezuela uzak bir yer değil, vatandaşları acı çekiyor ve ölüyor” dedi.

Maduro’da New York’ta yüz yüze bir görüşmek istediğini dile getirmiş, ancak Trump Venezuela’da demokrasi yeniden sağlandığı takdirde Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro ile görüşeceğini söylemişti.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı’nın ise Trump’ın açıklamalarına bir cevap vermesi beklenirken, Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Trump’ın açıklamalarına cevaben, “ABD Başkanı’nın askeri darbe ile tehdit ettiğini” söyledi.

Savunma Bakanı Padrino resmi televizyonda yaptığı açıklamada, “Bu bir delilik, bu aşırılık eylemi. Bu aşırı elitler ABD yönetimdeyken dünyanın başına ne geleceğini kim bilir. Bir asker olarak Venezuela Silahlı Kuvvetleri’nin ve Venezuela halkının yanındayım. Hepimizin sevgili Venezuela’nın çıkarlarını ve egemenliğini savunmak için ön saflarda olacağına eminim” dedi.

Diğer yandan, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Venezuela ile ilgili Başkan Trump’tan herhangi bir emir almadıklarını belirtildi. Pentagon Sözcüsü Eric Pahon Beyaz Saray sorusuna “Şu an için, Pentagona gelmiş bir emir bulunmamaktadır” şeklinde karşılık verdi.

ABD Venezuela Devlet Başkanını ‘Diktatör’ olarak nitelendirmiş ve komşusuna ağustos başından bu yana yaptırımlar uygulamıştı.

Washington’un bu tutumu, muhalefetin karşı çıkışlarına rağmen Maduro’nun destek verdiği tartışmalı Kurucu Meclis seçimlerinin ertesi günü başladı.

Venezuela, ekonomik durgunluk, gıda ve ilaç eksikliğinden şikayetçi ve bu yüzden nisan ayından buyana yapılan hükümet karşıtı gösterilerde 120 kişi hayatını kaybetti.

Diğer yandan, Peru Dışişleri Bakanlığı bu hafta mecliste yapılan oylama ile Venezuela’nın Lima büyükelçisini, Maduro döneminde Karakas’ta demokrasinin sağlanamadığı gerekçesiyle sınır dışı etti ve Peru Dışişleri Bakanlığı Büyükelçi Diego Molero’ya ülkeyi terk etmesi için 5 gün verdi.

Venezuela Savunma Bakanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin 6 Ağustos’ta Venezuela’nın kuzeyindeki askeri üsse saldırı düzenleyenlerin Juan Carlos Caguaripano ve Teğmen Jefferson Gabriel Garcia’nın yakalandığını duyuruldu.

Grubun lideri Caguaripano, 2014 yılında itaatsizlik ve ihanet suçlamasıyla ordudan kovularak sürgüne gönderilmişti.

Savunma Bakanı Padrino, “Bu tutuklama son aylarda Venezuela sağının sürdürdüğü faşist teröre en ağır darbelerden biridir. Kim ülkeye ihanet eder Venezuela ordusuna başkaldırırsa onu başkalarına örnek olacak bir ceza bekleyecektir” dedi.

Geçen hafta 20 kişilik silahlı bir grup askeri üsse saldırı düzenlemiş. Bu saldırıda 3 saat süren çatışmaların ardından 2 grup üyesi ölmüş, biri yaralı 8 üyesi yakalanmıştı.

Saldırıdan hemen önce Juan Carlos Caguaripano, grup üyeleri ve silahlarla birlikte çektiği video kaydını sosyal medyada yayınlamış ve yasadışı bir zulüm olarak nitelendirdiği Nicolas Marudo başkanlığındaki yönetimine karşı bir isyan hareketi başlattığını duyurmuştu.