Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

TSK, PKK’nın Kandil Dağı’ndaki toplanma alanlarını vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara/Said Abdurrezzak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’nda gerçekleştirilen operasyonda PKK’ya ait toplanma alanlarının bombalandığını açıkladı. Erdoğan, Kürt liderlerin yaralandığına inandıklarını söyledi.

Erdoğan, geçen gece geç saatlerde yayınlanan bir televizyon programında operasyonda PKK’ya ait önemli toplantı alanlarının vurulduğunu söyledi. Aralarında önemli liderlerin bulunduğuna inandıklarını belirtti. “Henüz neticesini almadık ama vuruldukları kesin” diye konuşan Erdoğan ordunun operasyonun sonuçlarını yakında açıklayacağını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İran- Irak sınırına yakın Kandil Dağı’nda PKK üslerini hedef alarak Kuzey Irak’taki hava saldırılarını yoğunlaştırdı.

Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta yaptığı açıklamada Türk birliklerinin Kandil Dağı’na yakın bölgede, yaklaşık 30 kilometre derinliğe ulaştıklarını açıklamıştı. Erdoğan, Kandil’deki operasyonların başladığını ve Sincar ve Mahmur’a uzanabileceğini söyledi.

Türkiye, Kandil Dağı’nda olası bir kara saldırısı düzenleme söylemlerini artırdı. Erdoğan konuyu İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştüğünü ve bölgesel güvenliği sürdürme üzerinde anlaştıklarını vurguladı. Ülkesinin Irak’taki yeni hükümetin kurulmasına kadar PKK’yı hedef alan operasyonları koordine etmek için müzakereleri tamamlamasını bekleyeceğini kaydetti.

TSK tarafından dün yapılan açıklamada birliklerin geçen cuma günü 35 PKK’lının etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada da Kuzey Irak’ta çeşitli bölgelerde 9 PKK’lının öldürüldüğü belirtildi.