Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

TSK ve ÖSO Afrin’den sonra Tel Rıfat’ta | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Halep’e bağlı Tel Rıfat ve Minnig Askeri Havaalanı’nda kontrolü ele geçirdi.

Tel Rıfat yakınlarında bulunan Minnig Havaalanı herhangi bir çatışma yaşanmadan TSK’ya devredildi.

Afrin’in güneydoğusundaki Tel Rıfat şehrindeki yerel kaynaklara göre, günün erken saatlerinde TSK’nın YPG hedeflerine yönelik hava saldırıları başladı.

ÖSO’ya bağlı gruplardan birinin lideri olan Anas Hacı, Tel Rıfat’ın kontrolü için yapılan operasyonun Zeytin Dalı Harekatı sürecini tamamlamak için düzenlendiğini ifade etti.

Öte yandan Türk medyası ve yerel kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, Kuzey Halep kırsalında yer alan Kafr Naya’da dün bir araya gelen Türk ve Rus askeri yetkililer, Tel Rıfat’a yönelik askeri harekatı değerlendirdi.

Suriyelilerden Türkiye’ye teşekkür

Türk medyasında yer alan bir diğer haberde, Halep kırsalı ve Azez şehri arasındaki bir bölgede toplanan Suriyelilerin, YPG aleyhine sloganlar atarak, Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştirdikleri için Türkiye’ye teşekkürlerini ilettikleri bilgisi yer aldı.

Türkiye ve ÖSO bayrağı taşıyan göstericiler, askeri harekatın Tel Rıfat’a kadar uzanmasını talep eden pankartlar taşıdı.

Erdoğan sinyali vermişti

Trabzon 6. Olağan İl Kongresi’nde Pazar günü konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nda bir sonraki hedefin Tel Rıfat olacağı sinyalini vererek, “Kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alıp harekatı amacına ulaştıracağız” demişti.

2016 yılının başında, YPG birimleri Afrin’in güneydoğusundaki bölgelerin kontrolünü ele geçirmiş, yaklaşık 250 bin Tel Rıfat sakini bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı. Buradan kaçanlar, Fırat Kalkanı Harekatı’nın kapsadığı ve muhaliflerin kontrolünde olan Azez şehrine sığınmıştı.

Öte yandan Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, terör örgütü faaliyetlerinin önlenmesine yönelik olarak güvenlik güçleri tarafından sürdürülen planlı operasyonlar kapsamında, dün, Arsuz bölgesinde 11 terörist etkisiz hale getirildi.

Açıklamada, etkisiz hale getirilen teröristlerin, Antakya’da 2 güvenlik görevlisinin şehit edildiği saldırıyı gerçekleştiren grup olduğunun tespit edildiği bilgisi de yer aldı.