Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

TSK’nın Afrin’e girişi hakkında çelişkili açıklamalar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Afrin kentine başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın ikinci gününde hava saldırısı ve askeri takviyeler devam ederken, konuya ilişkin çelişkili haberler geldi.

Çelişkili açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada, TSK’nın PYD/YPG tarafından kontrol edilen Afrin kentine kara harekatı kapsamında girdiğini bildirirken, YPG sözcüsü, Türk askerinin şiddetli çatışmalardan sonra Afrin’e giremediğini duyurdu.

Anadolu Ajans (AA) ise Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin’e girdiğini, TSK’nın da sabah erken saatlerde top atışlarına devam ederken, aynı zamanda Halep’teki Azez şehrine askeri takviye yaptığını bildirmişti.

TSK, Afrin harekatıyla ilgili yaptığı açıklamada, belirlenen 7 bölgede tespit edilen 108 hedefin vurulduğunu açıkladı.

108 hedef imha edildi

Açıklamada, “Harekatın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak, barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

10 kişi öldü

YPG sözcüsü dün yaptığı açıklamada, 7 sivil de dahil olmak üzere, 10 kişinin TSK saldırıları neticesinde öldüğünü söyledi.

Genekkurmay Başkanı Hulusi Akar, harekatın ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PKK/PYD-YPG ve DAEŞ’e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatıldı” bilgisini vermişti.

TSK, dün gece Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’nin Azez bölgesine askeri araç sevkiyatı yaptı.

Sınırlarında bir Kürt özerk yönetim kurulmasından endişe eden Ankara, PYD’nin askeri kanadı olan YPG’yi bir terör örgütü olarak görüyor.