Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

TSK’nın Irak sınırındaki tatbikatı devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Irak sınırında, referandum sürecinde başlattıkları tatbikatına devam ediyor. Tatbikata Irak ordusundan da katılım olduğu açıklandı.

Aynı bağlamda Türk ordusu 18 Eylül’de başlayan Irak sınırındaki askeri tatbikatını sürdürüyor. Genelkurmay başkanı dün yaptığı açıklamada, Türk kuvvetlerinin batı Irak sınır geçişini kontrol altına almak için zırhlı araçlarla tatbikat düzenlediğini, Çanakkale’den 10 tank taşıyan askeri konvoyun, tatbikata katılmak üzere sınır bölgesine gönderildiğini belirtti. Açıklamada Irak ordusunu bir kaç gün önce savaş kabiliyetlerini arttırma adına tatbikat alanına ulaştığı vurgulandı.

Ankara , Tahran ve Bağdat temsilcileri bir araya gelecek

Başbakan Binali Yıldırım ‘yasadışı’ olarak isimlendirdiği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) bağımsızlık referandumunun ardından bir sonraki adımları belirlemek için Ankara, Tahran ve Bağdat temsilcilerinin yakında bir araya geleceklerini açıkladı.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Yıldırım, IKBY idaresine karşı alınan tedbirleri Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürtleri, Asurileri ve Yezidileri kapsamadığını ve Türkiye’nin Kuzey Iraktaki vatandaşların hakkını göz ardı etmediğini belirti. IKBY’yi kendi vatandaşlarının hakkını göz ardı etmekle itham etti ve tüm dünyanın bu yasa ve kanun dışı referandumu reddettiğini belirtti.