Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

TSK’nın saldırısı, rejim güçlerinin Afrin’e ilerlemesini engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrin krizi, Suriye devlet televizyonun, rejime bağlı kuvvetlerin Afrin’e girdikleri esnada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bombalandıklarını duyurmasından sonra, Türkiye ile Suriye rejim güçleri arasında doğrudan bir çatışma tehdidi altında, yeni bir gerginlik aşamasına girdi.

Bu olaydan saatler sonra, YPG, Şam’ın TSK’nın saldırısını püskürtmek için askeri birlikler gönderdiğini bildirdi.

Halk Güçleri, TSK’nın uyarı atışlarına maruz kaldı

Rejime sadık güçlerin Afrin’e girişlerini gösteren fotoğrafların basına yansımasından sonra, Russia Today’in de aralarında olduğu birçok gazete, rejime bağlı Halk Güçleri’nin TSK tarafından yapılan uyarı atışlarına maruz kaldığını duyurdu.

Rusya televizyonundan bir muhabir, bu saldırıların TSK ve onunla birlikte hareket eden muhalif güçler tarafından kontrol edilen Azez bölgesinden yapıldığını bildirdi.

Suriye haber ajansı SANA da, TSK’nın, Halk Güçleri’nin yakın olduğu bölgeleri vurduğunu duyurdu.

Reuters ise AA’ya dayandırarak verdiği haberde, Suriye rejimine sadık kuvvetlerin, TSK’nın top atışlarından sonra Afrin’e ulaşamadan çekildikleri bilgisini verdi. Bu son olay, Türkiye tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın en karmaşık aşamaya girdiğini gösterdi.

“Rusya, Türkiye’nin sınır bölgelerinde kalmasını izin veriyor”

Kürt kaynakları, Rusya’yı, Türkiye’ye sınır bölgelerinde kalma izni vermekle suçluyor. Şarku’l Avsat’a açıklama yapan kaynaklar, Rusya’nın Türkiye’ye destek verdiğini söyleyerek, “Buna rağmen, Suriye’nin bir bölümünü işgal eden güçlere karşı direnişimizi durdurmayacağız” ifadelerini kullandı.

Kürt kaynaklar ayrıca, rejim güçlerinin Afrin’e girme anlaşması kapsamında rejim ve onun müttefiği olan güçlerin Afrin’e girdiğini, fakat TSK’nın saldırısına maruz kaldıktan sonra bu anlaşmanın başarısız olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın Zeytin Dalı Harekatı’nı devam ettirme kararlılığını vurgulayarak, Şam ve Afrin’deki Kürtler arasındaki anlaşmanın varlığını reddetmedi.

“Harekat kararlılıkla devam edecek”

Kalın, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Afrin konusunda rejim ile PYD/YPG anlaştı haberlerinin propaganda amaçlı olduğu açık. Fakat bu, bir takım gizli ve kirli pazarlıkların olmadığı anlamına gelmiyor. Kim ne yaparsa yapsın, Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde kararlılıkla devam edecek ve hedefine ulaşacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Afrin’e rejim güçleri ve gelenekleri geldi”

Suriye rejimi ve ona bağlı medya, Afrin’e giren kuvvetlerin Halk Güçleri olduğunu bildirirken, Afrin’deki Kürtlerin önde gelen liderlerinden biri Şarku’l Avsat’a konuşarak, Afrin’e giren kuvvetlerin rejim ordusunun asker ve subaylarından oluştuğunu ve yanlarında da müttefiği olan güçlerin bulunduğunu öne sürdü.

Medyada çıkan fotoğraflarda, Afrin’e giren kuvvetleri taşıyan araçlarda, Suriye rejim bayrağının yer aldığı ve rejim tanklarının da konvoyda yer aldığı görüldü.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Suriye rejimine sadık kuvvetlerin Afrin bölgesine girdiğini duyurdu.
Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdurrahman, yüzlerce savaşçının, salı günü öğleden sonra Afrin bölgesine girdiğini açıkladı.

“Suriye rejimi çağrımıza cevap verdi”

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Suriye rejimi ve ordusunun, Afrin’in savunmasına katılmak için görevlerini yerine getirme ve Suriye sınırını bu acımasız işgale karşı koruma davetimize cevap verdiğini gördük. Suriye rejimi, çağrımıza yanıt verdi. Suriye topraklarını ve sınırı korumak için Salı günü askeri birlikler göndererek, YPG’nin savunmasına katıldı”