Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus ayakta: Ya kabine ya da hükümet değişikliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’ta siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar, ülkedeki ekonomik durgunluğun aşılması için istişarelerde bulunuyor. Görüşmeler sonucunda kabinede değişiklik ya da Yusuf el-Şahid Başbakanlığındaki hükümetin tamamen değişmesi istenecek.

2011’de başlayan Arap Baharının fitilini yakan Tunus’ta, birçok çevrenin başarılı bir demokratik süreç işlediği konusunda hem fikir olmasına rağmen devrik başkan Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesine yol açan ekonomik sorunlar devam ediyor.

Siyasi partilerin ekonomi uzmanları, bu hafta içi gerçekleştirdikleri istişare toplantılarında mevcut zorlu ekonomik durumun aşılması için bir takım ekonomik reformlar ve kalkınmanın desteklenmesini içeren bir çözüme ulaştı.

Parti uzlaşısından iki öneri çıktı

Kaynakların verdiği bilgiye göre, partiler ulaşılan çözüm önerisinin nasıl ve kim tarafından uygulanacağını belirlemek üzere Cuma günü Cumhurbaşkanı el-Beci Kaid el-Sebsi başkanlığında Kartaca Sarayında bir toplantı düzenleyecek. Partilerin vardığı uzlaşının uygulanması için iki önerisi var. Birinci öneri, kabinede sınırlı bir değişikliğe gitmek. İkinci öneri ise 2016 yılından beri Başbakanlık yapan Yusuf el-Şahid ve hükümetinin değiştirilerek partiler tarafında önerileri uygulayacak yeni bir hükümet kurmak.

Kabine revizyonu öncelikli

Gözlemcilere göre, El-Şahid Başbakanlığındaki Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin değiştirilmesi yönündeki önerinin uygulanmasının kararlaştırılması halinde el-Şahid’in istifa etmesi ön görülüyor. Ancak gözlemciler bu ihtimali zayıf görüyor. Zira el-Şahid hükümeti, parlamentonun en büyük partisi konumundaki Nahda’nın yanı sıra, iş adamları derneği gibi önde gelen siyasi ve ekonomik kurumlar tarafından destekleniyor. Bu durumda, İşçi Sendikası Başkanı Nureddin el-Tabubi’nin dile getirdiği, hükümetin parlamentonun güvenoyuna sunulmaksızın kabinede bir takım değişikliğe gidilmesi seçeneği ağır basıyor.

Konuşulan ikinci senaryo ise Cumhurbaşkanı Sebsi’nin teklifiyle hükümetin parlamentoda güvenoyuna sunulması. Bu seçenek daha önce Habib el-Sid hükümeti için uygulanmış ve güvenoyu alamayan hükümet değişmişti. Hükümetin parlamentoda güvenoyuna sunulması halinde el-Şahid’in Tunus Halk Cephesi Koalisyonunun öncülük ettiği muhalefetin eleştirilerini artırdığı bir ortamda şansının az olduğu görülüyor.

Bir başka senaryo da hükümetin parlamentoda çoğunluğu temsil eden yapısının oylamaya sunulması. Bu senaryoya göre 73 üyeli parlamento el-Şahid hükümetinin çoğunluk hükümeti olarak kalıp kalmayacağını oylayacak.

Hükümetin akıbeti belli olacak

Cumhurbaşkanı Sebsi başkanlığında yapılacak toplantının, Kartaca 2 uzlaşısına katılan siyasi partilerin ikiye bölünmesinden sonra hükümetin akıbetini belirleyeceği tahmin ediliyor.

Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve ekonomik kurumların katıldığı toplantılar sonucunda Kartaca 2 uzlaşısına imza atan taraflar iki kısma ayrıldı. Nahda ve Toplumsal Demokratik Süreç partileri ile Tunus Sanayi ve Ticaret Odası’nın bulunduğu birinci grup, siyasi istikrara vurgu yaparak el-Şahid hükümetinin devamını desteklerken, Nida ve Ulusal Birlik partileri ile Tunus Çalışma Federasyonunun içinde bulunduğu grup ise hükümetin değişmesinden yana tavır alıyor. Bu grup Kartaca 2 uzlaşısıyla belirlenen ekonomik programın yeni bir hükümet tarafından uygulanmasını zorunlu görüyor.

“Sebsi’nin karar vermesi oldukça güç”

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre Sebsi’nin iki grup arasında seçim yapması oldukça zor gözüküyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Saide Karraş, bugün yapılacak toplantı öncesi el-Şahid hükümeti etrafındaki anlaşmazlıkların sonuçlandığını söyledi. Karraş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sebsi’nin hükümetin değiştirilmesinden önce toplumsal ve siyasi uzlaşıyla Kartaca 2 uzlaşısında öne sürülen ekonomik programın uygulanması gerektiğini düşünüyor.

Kişilerin değişmesinin çözüm getirmeyeceğini vurgulayan Karraş, önceliğin siyasi istikrar, ekonomik reformlar ve iş fırsatlarının artırılmasına verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Siyasi partilere yakın kaynaklar ise Kartaca 2 uzlaşısına katılan tarafların hükümetin koalisyon hükümeti değil parti hükümeti olması ve 2019 yılında yapılacak seçimlere girmemesi noktasında hemfikir kaldığını aktardı.