Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus Başbakanı: Bozgunculara karşı gerekli kanunlar uygulanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, dün yaptığı açıklamada, ülkede meydana gelen protesto gösterilerini ‘Yağma ve vatandaşlara saldırı’ olarak niteledi.

Şahid, bugün, Libya sınırındaki Tatavin vilayetinde yaptığı ve Mozaik radyosu tarafından yayınlanan açıklamasında, “Protesto hakkı kanunlar tarafından belirlenir ancak demokratik ülkelerde gece protestolarına yer yok” dedi.

Hükümetin, ‘Bozguncular’ olarak nitelediği eylemciler ve eylemleri organize edenler hakkında gerekli yasal işlemleri yapacağını belirten Şahid, devletin barışçıl protestocuları koruduğunu sözlerine ekledi.

Gazetecilerin, Tatavin’e gerçekleştirdiği ziyaretin detaylarına dair sorduğu soruyu cevaplayan Şahid, “Devletin teröre karşı mücadelesi devam ediyor. Sınır bölgesine yaptığım bu ziyareti işlerin nasıl gittiğini yerinde takip etmek amacıyla gerçekleştirdim” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, Tunus’taki ekonomik durum hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şahid, “Ekonomik durumumuz zor, insanların ülkemizin istisnai bir durumdan geçtiğini anlamaları lazım. Ancak 2018 yılının ekonomik açıdan zor geçen son yıl olacağına inanıyoruz” cümlelerini kullandı.

Tunus İçişleri Bakanlığı, bugün, ülkenin bazı kentlerinde dün yaşanan protesto eylemleri esnasında şiddet olaylarına karıştıkları gerekçesiyle 44 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığı Medya Sözcüsü Halife el-Şeybani, bu sabah yaptığı açıklamada, “Dün gerçekleşen protestolar esnasında hırsızlık ve şiddet olaylarına karışan 44 kişi gözaltına alınmıştır. Söz konusu kişiler, protestolarla hiçbir alakası olmayan, ateşli ve kesici silahlar taşıyan kimselerdir” dedi.

Başkent Tunus yakınlarındaki Menube vilayetine bağlı Tabraba kasabasında meydana gelen protesto eylemlerinde, bir protestocu ölürken 2 güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Şeybani, konuya dair açıklamasında, ölen protestocunun güvenlik güçleri tarafından şiddete maruz bırakıldığı iddialarını yalanladı ancak konuya dair daha fazla bilgi vermedi.

Başta başkent Tunus’un el-Tedamun semti olmak üzere, Kasreyn, Menuba, Gafsa, Kayravan, Gabes ve el-Kef şehirlerinde, önceki gün yaşanan protesto ve çatışmaların dün sabah itibariyle yerini sükunete bıraktığı bildirildi.

Tunus’ta yaşanan protestoların, hükümetin 2018 maliye yasaları çerçevesinde aldığı zam kararları ve ülkede yükselen hayat pahalılığına tepki olarak düzenlendiği belirtiliyor.

Sosyal medya platformlarında yayınlanan görüntülerde, önceki gece protesto eylemi düzenleyen eylemcilerin bazı dükkanları tahrip ettiği görülüyor.

Öte yandan Tunus İşçi Federasyonu Başkanı Nureddin el-Tabubi, hükümetin kalkınma sözlerini tutmakta geç kalmasının toplumsal olaylara sebep olduğunu söyledi.

Tunus hükümeti ise uygulanan son zamların ekonominin iyileştirilmesi yolunda atılması zorunlu adımlar olduğunun altını çiziyor.