Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus Cumhurbaşkanı belediye seçimleri için yapılan çağrıyı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı’nı, 17 Aralık’ta yapılaması beklenen belediye seçimlerini düzenleyen anayasa maddesi gereği 18 Eylül’den önce Tunusluların belediye seçimlerinde temsilcilerini seçmek üzere sandık başına gitmeleri çağrısı yapan cumhurbaşkanlığı kararnamesini çıkarmaya davet etti. Kurumdan yapılan açıklamada, cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmadığı takdirde bu doğrultuda hazırlanan takvimin etkileneceği belirtildi.

Üç üye seçilmeden kararname imzalanmayacak

Tunus Cumhurbaşkanı El-Bacı Kaid el-Sebsi, mayıstan bu yana aralarında Seçim Kurulu başkanı Şefik Sarsar’ın da bulunduğu kurulun üç üyesinin istifasına ve parlamentonun hala bu görevlere kimseyi atayamadığına atıfta bulunarak, bu üyelerin yerlerine yeni görevlendirmelerde bulunulmadan önce belediye seçimlerine davet etmek üzere yapılacak herhangi bir cumhurbaşkanlığı kararını imzalamayacağını açıkladı. Tunus’taki seçimler ve referandum ile ilgili Temel Kanun’un 101. maddesi, seçmenlerin genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık başına gitmeden üç ay ve referandum için asgari iki ay önce cumhurbaşkanlığı kararıyla davet edilmesini öngörüyor.

Bununla birlikte, 2011 yılından beri Tunus’un güney banliyösündeki Rades bölgesinde pilot seçim bölgesi olarak belirlediği çeşitli seçim istasyonlarını denetleyen Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, 19 Eylül’de gerçekleştirilecek olan belediye seçimleri için adaylık başvurusu ile ilgili prosedürlerin nasıl yerine getirileceğini belirledi. Birkaç siyasi parti, son dönemde, seçimlerin yapılması için uygun hukuki zeminin olmadığı gerekçesiyle, Aralık 2017’de yapılacak olan belediye seçimlerini Mart 2018’e kadar ertelenmesi için baskı yaptılar.

Cumhurbaşkanı el-Sebsi, iki gün önce, seçimlerin ertelenmesini destekleyen Tunus Projesi Hareketi, Cumhuriyetçi Parti, Tunus Alternatif Partisi, Afak Tunus Partisi, Önce Tunus Partisi, Toplumsal Demokratik Süreç Partisi, Birleşik Vatan Partisi ve Ulusal Demokratik İş Partisi liderleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Liderler, Cumhurbaşkanını, Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’ndaki boşluğun doldurulması gerektiği ve gerekli koşullar yerine getirilmeden belediye seçimlerinin uygulanmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararını imzalamamaları konusunda ısrar ettiler.

Seçimin 17 Aralık’ta yapılması imkansız

Cumhuriyetçi Partisi Genel başkanı İsam el-Şabi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, belediye seçimlerinin, kanuni, mali, teknik, lojistik açılardan 17 Aralık’ta yapılmasının imkansız olduğunu belirtti. Tunus siyasi liderlerinin sadece belediye seçimleri düzenleyerek seçim sürecini sonlandırmakla kalmadıklarını, bu seçimlerin yerel yönetim mekanizması ve demokrasinin kurulmasında önemli bir adım olduğunu düşünmeleri gerektiğini de sözlerine ekleyen El-Şabi, bu yüzden seçimlerin başarıya ulaşmasında tüm koşullar ve platformların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

El-Şabi, Yüksek Bağımsız Seçim Kurulu’ndaki boşluğu doldurulması, yerel yönetimler kanun taslağının güvenoyuna sunulması ve yeni yerel yönetimler kanunu ile 2018 yılı mali yasası uyarınca Başbakan’ın talep ettiği, belediyelere gerekli fonların tahsis edilmesi için parlamento olağanüstü bir oturum düzenleme çağrısında bulundu.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Saide Karaş, partilerin belediye seçimleri için uygun zeminin sağlanmasına yönelik taleplerine dolaylı olarak yanıt verdi. Sözcü, Cumhurbaşkanı El-Bacı Kaid el-Sebsi, Yüksek Bağımsız Seçim Kurulundaki mevcut boşluklar dolduruluncaya kadar, kararnameyi çıkarmayacağını belirtti.

“Seçimin ertelenmesi Tunus’un itibarına zarar verir”

Öte yandan belediye seçimlerinin zamanında yapılmasını destekleyen Nahda Hareketi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamid el-Celasi yaptığı açıklamada, yerel yönetim yasasının güvenoyuna sunulmasının geciktirilmesine ek olarak, Bağımsız Yüksek Seçim Kurulundaki yeterli sayı ile ilgili birçok yasal eksikliğin bulunduğunu inkar etmemekle birlikte, belediye seçimlerinin yapılmasının bölgedeki kalkınma sorunlarına çözüm bulmada hayati bir şart olduğunu da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. El-Celasi basına yaptığı açıklamada, belediye seçimlerinin ertelenmesinin, 2011 devriminden sonra ilan edilen seçim yolunun tamamlanması çerçevesinde Tunus’un itibarına zarar vereceğini söyledi.