Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus, denizde ölen göçmenlerin şokunu yaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus: el- Munci es- Suaydani

Tunus, ülkenin güneyindeki Kerkennah Adaları sahillerinde dün teknelerinin batması sonucu ölen göçmenlerin şokunu yaşıyor. Ülkenin sekiz eyaletinden aileler, 60 kişinin öldüğü trajedide evlatlarını kaybetti.

Tunus sağlık birimleri, şu ana kadar otopsi prosedürleri tamamlanarak kimlik tespiti yapılan 24 cesedi ailelerine teslim etti. Cesetlerin teslim edildiği iller arasında Medenin, Ben Arus, Safakes, Gabes, Cendube, Silyana ve Tatavin var. Yapılan açıklamalar kurtulanların yanı sıra ölü sayısının da artabileceği yönünde.

Sağlık kaynakları, gerekli tıbbi desteğin verildiği 16 gencin tabucu edildiğini duyurdu. Kazadan kurtulanların sayısının 68 olduğu, bunların 65’inin Tunuslu, ikisinin Faslı birinin de Libyalı olduğu belirtildi. Sudan çıkartılan toplam ölü sayısı 60 olarak aktarıldı. Tunus ordusu halen ‘ölüm yolculuğuna’ katılanları arama kutarma çalışmalarına devam ediyor.

Başbakan Yusuf eş- Şahid, yaslı aileler üzerindeki travmayı hafifletmek için dün bakanlarla bir çalışma oturumu düzenledi. Felakete ilişkin son durum hakkında bilgi aldı. Toplantıya çok sayıda ordu komutanı ve güvenlik şefi katıldı. Şahid, kazadan kurtulanlarla ve aileleriyle iletişim kurmaya devam edilmesi için bir kriz birimi kurulmasına karar verdi.

Yargı makamları da ‘ölüm yolculuğuna’ katılanları belirlemek için adli bir soruşturma başlattı. Sekiz Tunuslu, İtalya’nın güney sahilinde yasadışı uçuşlar düzenlemekle suçlandı.

Kazadan kurtulanlardan biri, tekende çoğunluğu Tunuslu yaklaşık 120 kişinin bulunduğunu, sınırı gizlice aşmanın bedelinin ise yaklaşık 400 dolar olduğunu aktardı. Organizatörün, aldığı miktarın azlığı gerekçesiyle 80’den fazla insan taşıyabilecek bir tekne getirdiğini bildirdi. Herhangi bir tehlikeye maruz kalmaksızın herkesin İtalya sahillerine ulaşmasını vaat ettiğini söyledi. Yelken açtıktan bir saat sonra sonra havaların kötüleştiğini belirten kazazede dalgaların yükselerek suyun tekneye sızmaya başladığını ve ardından felaketin meydana geldiğini kaydetti.

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu Başkanı Mesud er- Ramadani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada geçen yıl boyunca sınırı geçerek İtalya’ya giden Tunusluların sayısının 15 bini geçtiğini açıkladı. Bu yılın ilk üç ayında yasadışı göçmen sayısının 3 bini aştığını sözlerine ekledi. Bu oran, geçen yılın aynı dönemine göre göçmen sayısının 10 katına çıktığına işaret ediyor.

Ramadani, yasadışı göçle ilgili olarak ‘güvenlik sızıntılarından’ kaçınarak 8 Ekim 2017’de yaşanan felaketin tekrar yaşanmamasına neden olunmamasını istedi. Söz konusu olayda Tunus donanmasından bir gemi, Akdeniz’de göçmenlere ait bir tekneye saldırmıştı. Kaptan askeri emirlere uymayı reddederek durmamış ve neticesinde onlarca kişi boğulmuştu.

İtalya’nın yeni İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Tunus’a sözlü saldırıda bulundu. Tunus’u suçluları İtalya’ya göndermekleitham etti. Salvini, televizyonda yayınlanan açıklamasında Tunuslu mevkidaşı ile yasadışı göç konusunu görüşeceğini söyledi. İtalya İçişleri Bakanı, Tunus’un binlerce göçmene liderli etmenin yanı sıra savaş, salgın veya kıtlığı kaldıracak güçte olmadığını belirtti. Salvini, Sicilya’ya gerçekleştirdiği ziyarette İtalya’nın göç ile mücadelesinde şiddete başvurmayacağını, yasalara uygun hareket edeceğini kaydetti.