Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus, El Kaide’nin Cezayir liderinin öldürüldüğünü açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus terörle mücadele birimleri, Mağrip’teki El Kaide lideri Ebu Musab Abdulvedud’un üst düzey yardımcısı olan ve terör örgütünün sağ kolu olarak bilinen Bilal el-Kabi’nin öldürüldüğünü duyurdu.

15 yaşından bu yana dağlardaki direnişte aktif olarak yer alan Cezayirli Kabi süreç içinde Mağrip El Kaidesi lideri Ebu Musab Abdulvedud ile yakınlaşarak sağ kolu oldu. Kabi, Tunus ve Libya’daki şubeleri koordine etmekle görevliydi.

Terörle mücadeleden yapılan açıklamalar Tunus’taki özel güçlerin son yıllarda yaşanan darbelerden sonra ülkede El Kaide’yi yeniden örgütlemek için geniş çaplı bir planı yürürlüğe koymaya hazırlanan örgütün pusuya düşürüldüğünü açıkladı.

Tunus İçişleri Bakanlığı sözcüsü Halife Şeybani, güvenlik operasyonlarının Kassarin ilinin Sbeitla bölgesine bağlı Torbkhana beldesinde başlatıldığını, 2 teröristin öldürüldüğünü, çok sayıda teröristin yaralandığını ve mühimmatlarına da el koyulduğunu bildirdi. Şeybani, terör gruplarının izlendiğini ve terör sorunu ortadan kaldırılıncaya kadar operasyonların devam edeceğini vurguladı.

Tunus güçleri, ülkenin batısındaki dağlarda saklanan terörist unsurlara karşı yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında Cezayirli terörist Beşir bin Naci’yi ölü olarak buldu. 35 yaşındaki Beşir bin Naci’nin Hamza el-Nimr ya da el-Murr olarak tanındığı ifade edildi. Cezayir ile güvenlik operasyonlarını koordine eden Tunus İçişleri Bakanlığı, Naci’nin 2013’te Ukbe Bin Nafi terör grubuna katılmadan önce Cezayir’deki terörist gruplara katıldığını bildirdi.

Beşir bin Naci, Tunus ile Cezayir arasındaki tüm eylemlerde ve iki ülke arasındaki tüm dağlık rotalarda Ukbe Bin Nafi terör grubunun rehberi olarak biliniyordu.

Müdahale birimlerinin kamu personeli dairesi, resmi internet sitesinde Beşir bin Naci’nin fotoğrafını yayınlayarak, Ukbe Bin Nafi örgütü tarafından gerçekleştirilen tüm terör operasyonlarına katıldığını ve onun Kassarin’deki Samama Dağı grup lideri olduğunu açıkladı.