Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus, gençleri radikal gruplara gönderen özel bir şebekeyi ortaya çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus İçişleri Bakanlığı, Tunus başkentinin 160 km kuzeybatısındaki Kaf ilinin Tajerouine bölgesinde gençlerin terörist gruplara katılmasını sağlayan özel bir şebekeyi ortaya çıkardı.

Tunus terörle mücadele yetkilileri, Libya ve Suriye’de terör örgütlerine katıldığı düşünülen iki tekfirciyi tutukladı.

Resmi bilgilere göre; soruşturmalar sonucunda, tutuklanan iki unsurun komşu bir ülkede tekfirci unsurla koordinasyon kurduğu ve iki Tunuslu terörist grupla bağlantılı olduğu tespit edilidi.

Tunus, bu yılın başından beri gençlerin terör yuvalarına gönderilmesini engellemek için Parlamento Soruşturma Komitesi oluşturdu. Komite, binlerce Tunuslunun terör örgütlerine katılmasını kolaylaştıran sebeplerin ortaya çıkaracağına söz verdi.

Araştırma bakan ve sivil toplum örgütlerini de kapsayacak

Parlamento Soruşturma Komitesi Raportörü Leyla Eş-Şitavi yaptığı basın açıklamasında, komitenin yakın bir zamanda özellikle Tunusluların şebekeler tarafından Libya, Suriye ve Irak’taki terör odaklarına gönderilmesinin zirveye ulaştığı dönem olan 2012 ve 2014 yılları arasında iktidara gelen bakanlardan birçoğunu dinleyeceğini söyledi. Ayrıca bu şebekeler etrafındaki verileri toplamanın resmi kaynaklarla sınırlı kalmayacağını bilakis sivil toplum örgütlerini de kapsayacağını vurguladı.

Moknine’de bir tekfirci yakalandı

Aynı bağlamda, Tunus İçişleri Bakanlığı, Tunus’un Monastır ilinin Moknine kasabasında bir tekfircinin yakaladığını söyledi.

Monastır’daki terörle mücadele ekibi, Tunus Asliye Mahkemesinin söz konusu unsurun terör örgütüne katılma suçunun araştırılması talebinde bulunduğunu ifade etti. Ayrıca unsurun terör örgütüne katıldığı doğrulandığında üç yıl hapisle cezalandırılacağına işaret etti.

Tunus güvenlik raporları binlerce Tunuslunun Suriye’deki terör örgütlerine katıldığını vurguladı. Onlardan çoğunun silah kullanımı ve patlayıcı üretimi konusunda eğitim aldığını söyledi. Ayrıca bazılarının terör eylemleri yapmak için Tunus’a geri döndüğünü açıkladı.