Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus Hükümeti, dar gelirli ailelere ekonomik desteği artırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Hükümeti’ne yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Tunus’ta, geçtiğimiz hafta meydana gelen protesto eylemlerinden sonra Hükümet, dar gelirli ve fakir ailelere sağladığı ekonomik desteği artırma kararı aldı.

Kararın, Hükümet tarafından protestocuların taleplerine verilen ilk cevap olduğuna değinen kaynaklar, Hükümetin bu kararını son toplumsal yardım paketi çerçevesinde açıklayacağını ifade etti.
Ülkede yaşanan son protesto eylemlerine etki eden Tunus İşçi Federasyonu, Hükümetten asgari ücretlere zam yaparak, fakir ailelere ekonomik desteği artırmasını talep etmişti.
Tunus Cumhurbaşkanı Beci Kaid el-Sebsi ise bugün, siyasi partiler ve önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları ile bir toplantı düzenleyerek, protestolar nedeniyle ülkede yükselen gerginliğin düşürülmesi için yapılacak icraatlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ülke genelinde bir haftadır devam eden protestolar büyük orada yerini sükunete bırakırken, bazı küçük kentlerde gençler protesto eylemlerini sürdürüyor.

Öte yandan, Zeynel Abidin Bin Ali yönetiminin devrilmesi ve Arap Baharı’nın başlamasıyla neticelenen Tunus devriminin yıldönümü etkinlikleri yaklaşırken, Tunus’un birçok kentinde 2018 bütçesinin açıklanması üzerine protesto eylemleri düzenlenmişti.

Tunus İçişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Halife el-Şeybani, dün gece yaptığı açıklamada, son bir haftada ülke genelinde düzenlenen protesto eylemlerinde 803 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.
Gözaltına alınanların şiddet ve yağma olaylarına katılmakla suçlandığını belirten Şeybani, protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda yaklaşık 97 güvenlik görevlisinin yaralandığını kaydetti.