Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus hükümeti güneydeki protestocularla yaptığı müzakerede başarısız oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Petrol üretimiyle bir çok kişiye istihdam sağlamak için, hükümet ile Kebili’deki protestocular arasındaki müzakerelerde bir sonuca varılamadı. İki taraf arasında uzlaşmayı, yabancı petrol şirketlerin varlığı engelliyor.

15 saat süren müzakereye hükümet heyeti Sosyal İşler Bakanı, Tunus Genel Çalışma Birliği ( İşçi Sendikası) ve Kabili bölgesindeki milletvekilleri katıldı. Trabelsi, azınlığın Kebili bölgesinde oturma eylemi yaparak tarihi anlaşmayı imzalama fırsatını kaçırdığını ifade etti. İktidar partisi, protestocuların yabancı petrol şirketlerle ilgili müzakeredeki bu ani talebinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Protestocular 214 talep sundu. İki taraf arasında bazı askıdaki noktalarda anlaşma yapılmadan önce tarımsal arazinin sömürülmesi ile ilgili sorunların çözülmesi, 12 milyon dolarlık kalkınma bütçesi fonu oluşturma ve en az 3 bin işsize istihdam sağlanmak için müzakereler yapıldı.

Hükümet yolları ve altyapıları kapsayan projeleri tamamlama, arıtma kanallarını uzatma, sağlık hizmetlerini geliştirme, personel ve tıbbi ekipman sağlama sözünü verdi. Bazı protesto temsilcileri bu vaatleri kabul etmedi. Müzakerede durmuş petrol pompalama istasyonlarının Kabili bölgesinde tekrar üretime geçmesini şart koştular. Bu tırmanış karşısında hükümet diyaloğuna ve işine müzakerelerin kesintiye uğramasına rağmen bağlı kaldı.

Hükümetin bu bakışına karşılık Kebili vilayetine bağlı Duz bölgesindeki oturma eylemi koordinatörlerinden biri olan Fahr el-Acemi, hükümetin müzakerelerden geri çekildiğine dikkat çekti. Hükümetin iki yıl boyunca petrol şirketlerinde sadece 100 işsizi çalıştırma önergesi sundu. Bu önerge gençler arasında kargaşa sebebiyet vereceğini söyledi.

Kebili vileyetine bağlı Duz Sahrasında iki eylemci gencin 3 aydan beri ülkedeki petrol ve gaz pompalanması üretimini durdurmaya sebebiyet verdiğini ifade etti.