Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus İçişleri Bakanı görevinden alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Başbakanlık ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, Başbakan Yusuf el-Şahid’in, İçişleri Bakanı Lutfi Brahim’i görevden aldığı bildirildi.

Başbakan el-Şahid, geçtiğimiz günlerde Tunus sahillerinde batan bir mülteci teknesinin 180 yolcusundan 68’inin ölmesi olayından dolayı güvenlik görevlilerini eleştirmişti.

İçişleri Bakanı Brahim’in görevden alınmasının da mülteci faciasından birkaç gün sonrasına denk gelmesi dikkat çekiyor.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halife Şeybani, sahil güvenlik güçlerinin bu yılbaşından beri Tunus’tan yasadışı yollarla İtalya’ya kaçmaya 6 bin kişiyi durdurduğunu aktardı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) göre, 30 Nisan’dan bu yana bin 910 yasadışı Tunuslu göçmen İtalya sahillerine ulaştı. Geçen yılın aynı aralığında ise bu sayı 231’di.

İnsan kaçakçıları son zamanlarda Tunus’u bir çıkış yeri olarak kullanmaya başladı. Daha önce Avrupa’ya gitmek isteyen yasa dışı göçmenleri Libya sahillerinden Avrupa’ya götüren kaçakçılar, Libya’da sahil güvenlik önlemlerinin artması üzerine rotalarını Tunus’a çevirdi.