Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’taki terör saldırısı güvenlik endişelerini artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus güvenlik kaynakları, başkent Tunus’un merkezindeki Habib Burgiba Bulvarı’nda düzenlenen intihar saldırısının failinin Mna Guebla isimli terörist olduğunu duyurdu. Terörist kadının DEAŞ terör örgütünün aktif olmadığı bölgede “uyuyan hücreler” ile faaliyette olduğu belirtildi. Yapılan açıklamalara göre eylemci, terör saldırısı gerçekleştirmeye karar vermeden önce söz konusu hücrelerle sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla iletişime geçti.

Tunus İçişleri Bakanlığı, geçen pazartesi günü başkent Tunus’un merkezinde gerçekleşen terör saldırısına dair nihai bilgileri yayınladı. Bakanlık, saldırı sırasında 2’si çocuk, 15’i güvenlik görevlisi olmak üzere 20 kişinin yaralandığını duyurdu. Tunus Terörle Mücadele Mahkemesi Sözcüsü Süfyan Süleyti, Tunus yargısının terör saldırısına ilişkin soruşturma gerçekleştirdiğini ve hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların ifadelerinin dinlendiğini belirtti. Süleyti ayrıca intihar eylemcisinin cesedinin merkezdeki Charles Nicolle Hastanesi’ne gönderildiğini açıkladı.

Söz konusu terör saldırısının ardından Tunus güvenlik güçleri, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla başkent Tunus’ta yaşanan saldırıya destek verdikleri suçlamasıyla Nabil ve Manuba bölgelerinde biri kadın 3 kişiyi gözaltına aldı. Güvenlik güçleri, saldırının faili Mna Guebla hakkında verdikleri bilgilerde teröristin İngilizce işletme mezunu olduğunu ancak çalışmadığını belirtti. Çalışma ortamlarının karma olması dolayısıyla iş piyasasına girmeyi istemediği ve bu yüzden çiftlikte koyun otlatmayı tercih ettiği aktarıldı.

Tunus güvenlik güçleri, eylemcinin saldırıdan 72 saat önce başkente geldiğini ve bu üç günü saldırıyı gerçekleştirmek üzere maddi ve manevi açıdan donanımlı bir terör hücresi ile birlikte vakit geçirdiğini açıkladı. Güvenlik devriyelerine yaklaşırken kendisine bir kadın ve bir erkeğin eşlik ettiği, daha sonra ise olay yerinde saldırının gerçekleştirildiği belirtildi. Eylemci hakkındaki açıklamalarda ayrıca yaşantısının 2012 yılı sonrasında tamamen değiştiği bilgisi de verildi. Güvenlik güçlerinden aktarılana göre Guebla söz konusu dönemde (şu an Libya’da bulunan) Ebu Hasan adında bir terörist ile tanıştı. Uyuyan hücreler kapsamında aktif bir terörist olmadan önce ilk aşamada Ebu Hasan, Mna Guebla’yı radikalizm dünyasına çekmeyi başardı.

2014 yılı itibariyle kendini toplumsal hayattan tamamen soyutlayan eylemci, son dört yıldır ailesi ve sosyal çevresi ile de iletişim kurmayı reddediyordu. Ancak geçtiğimiz cuma günü, babasının fiziksel bir engelden ötürü çalışamaz hale gelmesinden sonra iş aramak için başkent Tunus’a gitmek istediğini söylemişti.

Tunus Güvenlik ve Askeri Çalışmalar Merkezi Başkanı Badra Kalul yaptığı açıklamada kadınların terör örgütlerine katılmasının erkeklere oranla daha kolay olduğunu belirtti. Kalul, “Bu durum, kadınların hareket kolaylığı ve terör örgütlerinin hedeflerini gizleme ve gerçekleştirme yeteneklerinden kaynaklanıyor” dedi.

Güvenlik kaynakları ise ülkedeki güvenlik sorununun bir parçası olarak Tunus İçişleri Bakanlığı’nın başkent Tunus’taki güvenlik alanlarına yönelen kamu güvenliği idaresine ilişkin çeşitli güvenlik planını içerecek bir olağanüstü ulaşım hareketi yürütmeyi planladığını duyurdu.

Tunus’ta yaşanan terör saldırısı, Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ve İçişleri Bakanı Hişam el-Furati arasındaki gerçekleşen yoğun görüşmelerin gündeminde de yer aldı.

Aynı şekilde terörist gruplara dair araştırmalar yürüten Tunuslu Uzman Aliye el-Alani, başkent Tunus’un tanık olduğu sürecin, terör örgütü DEAŞ’ın sessizliğini yansıttığını belirtti. Başbakanın güvenlik makamları üzerinde Tunus istihbaratının çalışma yöntemleri uyarınca radikal bir değişimi şart koşacağını söyleyen el-Alani, terör hareketliliğinin şehirden şehre taşınabileceğine dikkati çekti. Uzman güvenlik güçlerinin dikkatinden uzak bir şekilde patlayıcı maddeler taşıdığını söyleyerek, terörle suçlanan kişilerin sicillerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Terör örgütlerinin, kayıtlı olmayan kişilere bağımlı hale geldiğini belirten Aliye el-Alani, daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tunus’taki birçok siyasi parti ve insan hakları örgütü de söz konusu terör saldırısını kınadı. Cumhurbaşkanı el-Beci Kaid el-Sibsi yaptığı açıklamada, “Terörizmin ortadan kaldırıldığına inanıyorduk ancak bu olay bize bunun böyle olmadığını ve terörün halen başkentin merkezinde var olduğunu gösterdi” dedi. Sibsi, söz konusu saldırının ülkenin siyasi olarak zor bir süreçten geçtiği dönemde meydana geldiğine dikkati çekti.