Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus Merkez Bankası Başkanı istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Merkez Bankası Başkanı Eş-Şazeli el-İyari, Tunus’un Avrupa Parlamentosu tarafından kara para aklayan ülkeler listesine alınmasından sonra gördüğü baskı nedeniyle istifa etti.

Tunus televizyonunda yer alan haberde İyari, Başbakan Yusuf eş-Şahid ile gerçekleştirdiği görüşmede ‘başkanlık yolunu açmak için görevinden istifa ettiğini söyledi.

Tunus hükümeti, İyari’nin yerine Dünya Bankası Libya Temsilcisi, ekonomi profesörü Mervan el-Abbasi’nin atanmasını teklif etti.

İyari’nin istifası, ‘Merkez Bankası Başkanı’nın Başbakan tarafından görevden alınması’ ve yerine yeni başkan olarak Abbasi’nin atanmasıyla ilgili kararın alınacağı parlamento genel oturumunun öncesinde geldi.

Altı yıldır Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan 84 yaşındaki İyari’nin temmuz 2018’de görevi bırakması kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu-Tunus gerilimi

Tunus Merkez Bankası, döviz rezervlerinin son 15 yılın en düşük seviyesine gerilemesi nedeniyle uzun süredir baskı altında.

Ülke, bütçeyi finanse etmek ve döviz ihtiyaçlarını karşılamak için uluslararası piyasalardan borç almaya hazırlanıyor.

Tunus, Avrupa Parlamentosu tarafından kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede ‘yüksek riskli’ ülkeler listesine alınmıştı.

Avrupa Komisyonu tarafından kara para aklama ve terör finansmanı faaliyetleri açısından en riskli ülkelere yönelik hazırlanan kara liste, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Mali Eylem Görev Gücü’nün (MENA/GAFI) tavsiye ve raporlarına dayanıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun kararı Tunus’ta öfkeye neden olurken özellikle ülkenin borç almaya hazırlandığı bir dönemde gelmesi nedeniyle de tartışmalar yaşanıyor.