Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus ordusunun terörle mücadelesi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus askeri birlikleri, ülkenin batısındaki dağlık bölgelerde teröristlerle çatıştı. Yapılan açıklamada bir teröristin öldüğü, ordunun ise kayıp vermediği belirtildi.

Tunus Savunma Bakanlığı Sözcüsü Bilhasan Veslati, çatışmanın teröristlerin takibe alınmasının ardından çıktığı ve birliklerin bölgede iz sürmeye devam ettiğini duyurdu.

Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada da öldürülen teröristin yalnız olmadığına dikkat çekildi. Bu nedenle grubun herhangi bir terör faaliyeti gerçekleştirmeden önce durdurulması için operasyonun başlatıldığı aktarıldı.

Tunus Savunma Bakanlığı, öldürülen teröristin 1995 yılında Tunus’un Cendube şehrinde doğan Ebu Talha lakaplı Yahya el-Arkubi olduğunu açıkladı. Bakanlık, Arkubi’nin Kassarin’deki dağ evinin yakınlarında öldürüldüğünü, çatışmalar sırasında iki teröristin kaçtığını bildirdi. Bomba yapımında uzman olduğu anlaşılan Arkubi’nin evinde güvenlik cihazları, kalaşnikof, mermi, kullanıma hazır el yapımı mayın ve patlayıcı maddelerin üretiminde kullanılan malzemeler bulunduğu ifade edildi. Tunuslu askeri uzman Faysal Şerif, Tunus İçişleri Bakanlığı’nın 19 Kasım’da 15 terör unsurunun tutuklandığını ve ‘İnanç ve Cihat Koruyucuları’ adında yeni bir terör örgütü keşfedildiğini açıkladı. Ayrıca Bakanlık, terörizm ile savaşa daima açık olduğunu ve devlete karşı silahlananlara yönelik operasyonların devam edeceğini açıkladı. Bakanlıkların bütçelerini görüşmek üzere yılın bu döneminde yapılan parlamento oturumları sırasında terörizm riskinin sürdüğünün vurgulandığını duyurdu. Bakanlık, uyuyan terör hücrelerinin Tunus’ın batı dağlarında toplanan terör örgütlerine maddi ve lojistik destek sağladığını açıkladı.

Tunus hükümeti, terör örgütleri ile mücadele kapsamında gerekli ekipmanın sağlanması için Savunma ve İçişleri bakanlıklarının bütçelerinin artırılmasına karar verildiğini duyurdu.

2018 yılı için hazırlanan bütçe taslağında, İçişleri ve Savunma bakanlıklarının bütçelerinin toplam bütçenin yüzde 14’ünden fazlasını kapsayacağı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’nın bütçesinin yıllık bütçeden yüzde 12.5 artışla 2 bin 557 milyon dinar (yaklaşık 1 milyar dolar) olması beklenirken, Savunma Bakanlığı bütçesinin yüzde 9,7 oranında bir artışla 2 bin 233 milyon dinar (893 milyon dolar) olacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamalar, Tunus’ta 300 ila 400 uyuyan terör hücresi olduğu yönünde. Ayrıca Ensaru’ş Şeria örgütünü destekleyen en az 40 bin Tunuslu olduğu tahmin ediliyor.
Radikal fikirleri destekleyenlerin sadece örgütler hakkında konferans düzenlemekle azalmayacağının belirtildiği açıklamalarda inançlarını sürdürecekleri ve sivillerin aleyhinde çalışmaya devam edecekleri kaydedildi.