Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus, protestoların gölgesinde devrimin yedinci yıldönümünü kutladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunuslular, toplumsal gerginliğe yönelik uygulamaları ve reform programından ödün vermeyen Ulusal Birlik Hükümeti krizine rağmen dün 2011 yılındaki devrimin yedinci yıldönümünü kutladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi, geleneksel olarak ülkedeki siyasi aktörlerin ve mağdur ailelerin hazır bulunduğu kutlamaları Kartaca Sarayı yerine başkentin en yoksul bölgelerinden et-Tadamun’da yaptığı konuşmayla gerçekleştirdi. Semti ziyaret eden Sibsi finansmanını kendisinin sağladığı gençlik merkezinin açılışına katıldı.

Sibsi konuşmasında tüm muhtaç ailelere yardım etmek için el-Kerame Fonu’nu başlattığını ve Yerel Yönetimler Bakanı Yusuf Şahid’in hükümetin bu kararını uygulamak için bugün veya yarın harekete geçeceğini söyledi.

Tunus’ta 2011 yılında yaşanan devrim sürecinde ölenlerin yakınlarının ve yaralananların imtiyazlı haklara sahip olacağı “devrim şehitleri ve gazileri” listesine de değinen Sibsi, “Devrim şehitleri ve gazilerinin nihai listesi en geç mart sonuna kadar hazır olacak” dedi.

Tunus insan hakları kuruluşları devrim sırasında 386 kişinin öldüğünü, 7763 kişinin de yaralandığını belirterek bazılarının mali tazminat aldığını ancak devletin diğer mağdurlara yönelik harekete geçmediğini duyurdu.

Ülkede protestolar sürüyor

Tunus’ta 2018 yılı bütçe kanunun hayata geçmesinin ardından yaşanan hayat pahalılığına yönelik halkın öfkesini anladığını dile getiren Sibsi, Tunuslulardan mevcut sosyal ve ekonomik krizin aşılması için sabırlı olmalarını istedi.

Sibsi, Tunus hükümetinin düşük gelirli ailelere sosyal yardımlar için 40 milyon dolar bütçe ayırmasının ve 200 bin aileye ücretsiz sağlık hizmetini içeren yardım paketinin iyi bir adım olduğuna dikkati çekti.

Kutlamalarda Reuters’e konuşan bir tanık, Tunus polisinin et-Tadamun semtindeki onlarca genç protestocuyu dağıtmak için gaz bombası kullandığını, son iki gündür yüksek fiyatlar ve vergiler zemininde yapılan protesto gösterilerinin yavaşladığını açıkladı.

Tanık, 20 yaşını aşmayan gençlerin polis arabalarına taş attığını ve lastikleri ateşe verdiklerini, güvenlik güçlerinin de gaz bombaları attığını sözlerine ekledi.