Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus tehlikeli bir teröristin izini sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus İçişleri Bakanlığı, Murad Gazalani adlı Tunus vatandaşı tehlikeli bir teröristin izini sürüyor.

Bakanlık teröristin fotoğrafını yayınladı ve terör eylemlerinin engellenmesi için görüldüğü yerde ihbar edilmesini istedi. Gazalani’nin “ülkenin dağlık batı bölgelerinde yer alan “Halife Ordusu” isimli terör örgütlerinin gerçekleştirdiği eylemlerin çoğunda yer alan tehlikeli biri olduğu” bildirildi.

Terör örgütlerine 2014’te katılan Murad’ın şu anda çok tehlikeli bir terörist haline geldiğine dikkat çekildi. Emniyet güçleri, teröristin son dönemde Kassarin dağlarından ayrıldığını bununda güvenlik güçleri, ordu ve devlet dairelerinin güvenliğini tehdit etmek anlamına geldiğini aktardı.

Gazalani, Tunus güvenlik güçleri tarafından yakalanması gereken en önemli teröristlerden biri sayılıyor. Terörist, 5 Kasım 2016’da Tunus ordusu askeri olan ayrıca kendi akrabası olan Said Gazalini’yi ve çobanlık yapan iki kardeşi işkence ederek öldürmekle suçlanıyor.

Güvenlik kaynakları, Gazalani’nin Kassarin dağlarına yakın bölgelerde yaşayan Tunuslu aileleri terörize ettiğini ve onlardan silahlı soygunlar ile gıda çaldığını aktardı.

Gazalani, aynı zamanda, Sabiba şehrinde bir güvenlik tesisine saldırı planlamak ve yürütmek için terör örgütü tarafından görevlendirildi. Tunuslu terörist ayrıca, arkadaşlar Hafız el-Rahimi ve Munzir el Garsali ile Tunus parlamentosundan üç Tunus güvenlik ajanı ve üç Kassarin milletvekiline suikast düzenleme hazırlığında oldukları bildirildi.

Kaynaklar, Gazalani’nin terör örgütü DEAŞ’a biat ettiğini, 6 Ocak’ta Tunus ordusu tarafından tutuklanan Burhan Bugani ile de önceden beraber olduğu açıklandı. Tunus güvenlik raporları Gazali’nin ulusal ordu tarafından öldürülen Samir bin Yusuf ve Zakir Bocilya ile de beraber çalıştığını bildirdi.