Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus, Trablus büyükelçiliğini yeniden açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Dışişleri Bakanlığı bugün, Tunus’un Trablus’taki büyükelçiliğini yeniden açtığını bildirdi. Bu konsolosluk başkentin en yeni diplomatik temsilciliği oldu.

Trablus’taki büyükelçiliklerin çoğu rakip gruplar arasında şiddetli çatışmalar patlak vermesinin ardından 2014’te kapanmıştı. Ancak, 2016 yılında Birleşmiş Milletler (BM) destekli bir hükümetin göreve başlamasının ardından bazıları yeniden faal hale getirildi.

Tunuslu yetkililer serbest

Libya Dışişleri Bakanlığı, Tunus Büyükelçiliği’nin iki ülke arasındaki görüşmelerden sonra çalışmaya devam ettiğini açıkladı. Tunus Dışişleri Bakanlığı konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak diplomatik bir kaynak haberi doğruladı.

Tunus, 2015 yılında 10 çalışanının kaçırılmasının ardından büyükelçiliğinin çalışmalarını askıya aldı.

Geçtiğimiz haftalarda, güvenlik durumu iyileştikçe Batı elçilikleri Trablus’a diplomatlar gönderdi. Fakat bunlardan yalnızca bir kaçı kalıcı olarak niteleniyor.

Trablus’ta faaliyet gösteren birkaç büyükelçilik arasında, İtalya ve Türkiye’nin yanı sıra BM elçiliği de bulunuyor.

BM, arabuluculuk çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor

BM, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana, , petrol üreticisi olan bu ülkenin doğusundaki Trablus hükümeti ile rakip hükümet arasındaki sürtüşmeyi sona erdirerek bir hükümet kurmak için arabuluculuk yapmaya çalışıyor.