Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus ve BAE | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) yetkililerin bugünlerde Tunus’tan gelen bazı uçak seferlerinde Tunuslu kadın yolcuların taşınmasına ilişkin aldıkları yasak kararı, gündemden hızlı bir şekilde düşebilirdi.

Söz konusu karar, Tunus’ta tartışma yarattı. Normal bir durum. Fakat batılı bir istihbarat servisi tarafından Tunus pasaportu taşıyan DEAŞ’lı kadınların meşhur ulusal hava taşımacılığını hedef almak için hazırlandıkları hakkında BAE ve Tunus Cumhuriyeti’ne ulaşan güvenlik uyarısıyla ilgili bilgilerden sonra BAE’yi protesto etmenin hiçbir anlamı yok.

Tunus Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Saide Karaş, pazartesi günü “Güneş FM” radyosuna terör saldırılarının meydana gelme ihtimaliyle ilgili BAE yetkililerinde önemli bilgilerin olduğunu ifade etti.

BAE, Emirates Hava Yolları’yla yapılacak seferlere Tunuslu kadın yolcuların alınmamasıyla ilgili kararın arkasında güvenlik meselesinin olduğuna işaret etti.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabı üzerinden “Tunus’taki kardeşlerimizle birlikte belirli uygulamaları gerektiren güvenlik bilgisine ulaştık. Tunuslu kadınları ve öncü tecrübelerini takdir ediyor ve kendilerine saygı duyuyoruz. Onları güvenliğin anahtarı olarak görüyoruz.” diyerek yanlış yorumlar yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

Ancak bu durum, Tunus’ta BAE’yle çatışmak isteyenlerin hoşuna gitmedi. Tweet atan Tunuslu kullanıcılar, İhvancı Nahda Hareketi’nden mi, devrim aktivistleri mi yoksa durumun iç yüzünü bilmeden galeyana gelen şahıslar mı bunu bilmiyoruz. Emirates Hava Yolları’yla ilgili meydana gelen krizi siyasi bir karaktere dönüştürmeye çalıştılar. Çünkü “BAE, Tunus devrimini engellemeye çalışıyor.”

Bu gibi saçmalıkların arkasında hangi tür mantığın, zihniyetin ve gerekçenin yattığını bilmiyoruz.

Niçin bazı yolcuların Tunus’tan gelen Emirates Hava Yolları’na alınmasına şu an geçici olarak yasak getirildi? Arap Baharı’nı yörüngesinden saptırmak için mi?
Şu ana kadar Tunus’ta devrim, bahar ve gösteriler devam ediyor mu yoksa Aralık 2010’daki Buazizi’nin arabasının üzerinden yaklaşık 7 yıl geçtikten sonra insanlar başka şeylerle mi meşgul oldular?

Açıkçası BAE’yle ilgili herhangi bir şeyi, bu genç devleti karalamak ve gürültü çıkartmak için istismar etmek isteyenler var. Din tüccarlarının siyaset pazarında istihdam edilmesinin yasaklanmasıyla ilgili görüş aşikârdır. Nitekim İhvan cemaati ve bu cemaatin kolları ya da Ankara-Doha hendeğine girenler bu konuda profesyonelleştiler.

Diğer bir durum ise, İhvan’ın hesaplarından, Gannuşi ve arkadaşlarının Nahda’sından uzak bir şekilde Körfez ülkesiyle herhangi bir tartışma anında çağdaşlık, bedevilik ve “Size öğreten biziz” konusunu açan bir grup var.

Sanırım bu konu, monoton, usandırıcı ve yoksun bir hale geldi. Yeni bir konu araştırmak iyi olur.

Tunus ve BAE arasında meydana gelenler, hayır ve iyilikten başka bir şey değil.