Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta 13 bakanlı kabine revizyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus/Şarku’l Avsat

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, dün akşam 13 bakanlık ve 5 devlet kurumunda değişikliğe giderek, ekonomik ve siyasi sorunlara çözüm bulmak için atanan bakanların kabineye yeni bir soluk kazandıracağını söyledi.

Tunus Başbakanı Şahid bakanlar kurulunda kapsamlı bir değişikliğe giderek 13 bakanı değiştirdi. Değişikliklerin ardından açıklama yapan Başbakan Şahid, yeni bakanların kabineye taze bir kan getireceğini söyledi.

1956’dan bu yana Tunus’ta bir ilk

Kabine revizyonunun ardından Yahudi iş adamı Rene Trabelsi, Müslüman-Arap bir ülkede Turizm Bakanlığı görevini üstlendi. Böylece Tunus’un bağımsızlığını kazandığı 1956’dan bu yana ilk kez bir Yahudi isim bakanlığa atanmış oldu.

Alman haber ajansı, Turizm Bakanlığına getirilen Rene Trabelsi’nin Tunus Cerbe adasında bulunan Sinagog Başkanı Perez Trabelsi’nin oğlu olduğunu iddia etti.

Dikkat çeken isim

Öte yandan kabine değişikliği, 2014 yılında yapılan seçimlerin ardından aylarca süren siyasi kriz sonrasında geldi. Alman haber ajansı, yeni bakanların listesine eski diplomat Kemal Mercan’ın da (El-Mubadare partisinden) dâhil edildiğini aktardı. Mercan 2011 yılında Zeynel Abidin Bin Ali hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Önemli bakanlıklarda değişiklik yapılmadı

Değişiklik yapılan bakanlıklar ise şöyle, Ulaştırma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı.

Başbakan, maliye, dışişleri ve içişleri gibi önemli bakanlıklarda ise değişiklik yapmadı.