Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta akaryakıta üçüncü kez zam yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus yönetimi, IMF planı çerçevesinde son altı ay içinde üçüncü kez akaryakıtta fiyat artışına gitti.

Tunus hükümeti dün, petrol ve akaryakıt ürünlerine yüzde 4 oranında zam yapılmasına karar verdi. Söz konusu karar, ülkeye borç veren uluslararası kuruluşlar tarafından ülke ekonomisindeki açığın azaltılması için talep edilen reform paketinin parçası olarak alındı. Bu son altı ay içinde akaryakıta yapılan üçüncü zam oldu.

Tunus’ta bu yılın ocak ve mart aylarında da petrol ve akaryakıta zam yapılmıştı.

Tunus Enerji, Madenler ve Yenilenebilir Enerjiler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bu gece yarısından itibaren bazı petrol ürünlerinin kamu satış fiyatlarına kısmi bir düzenleme yapılması kararlaştırıldı” denildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2018 yılı için Tunus’a yönelik yapılması planlanan düzenlemeler arasında vergi gelirlerini artırmak ve ücretleri yükseltmekten kaçınmak olduğunu belirtmiş ancak beklenmedik büyüme artışı olması halinde her üç ayda bir yakıt fiyatlarında artış yapılacağını duyurmuştu.

Reform Bakanı Tevfik er-Racihi, bu ay içinde yaptığı bir diğer açıklamada 2018’de dünya piyasalarındaki yüksek petrol fiyatları nedeniyle akaryakıt için devlet sübvansiyonlarının yaklaşık 1,5 milyar dinara yükseleceğini belirtmişti.

Tunus hükümeti bu yıl gayri safi yurt içi hâsılanın yüzde 4,9’unu geçen yıla oranla yüzde 6’ya çekmeyi hedefliyor.