Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta güvenlik sendikaları belediye seçimlerini boykot edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu başkanı Muhammed el-Telili el Mansari, ülkenin iki büyük sendikasının Tunus belediye seçimlerine yönelik eylem hazırlığında olduğunu duyurdu. Mansari, çok sayıda güvenlik unsurunun bulunduğu Tunus iç güvenlik sendikasının seçimleri boykot ettiğini belirtti.

Mansari, seçim kanunlarına göre oy verme zorunluluğu olmadığı müddetçe seçimlere katılmama haklarının bulunduğunu ifade etti. Seçim Komisyonu’nun üç büyük sendikaya çağrıda bulunduğunu, ilk kez ordu ve güvenliği kapsayan bu seçimler konusunda sendika liderleriyle görüştüğünü ifade eden Mansari, güvenlik sendikalarından bu boykotu durdurmasını talep ettiklerinin bildirdi. Mansari, heyetin ikinci seçimlerde güvenlik görevlileri ve askeri personel hakları ile ilgili eşitsizliğin giderileceğine dair vaatte bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Tunus’ta belediye seçimleri iki aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Aşamalar, güvenlik ve askeri alan ile ilgili 29 Nisan’daki ilk seçimler ve 6 Mayıs’ta da sivil seçmenlere yönelik ikinci seçimler olarak belirlenmiş durumda. Seçim günü oy kullanan güvenlik personellerinin ve askerlerin kimlikleri tespit edilecek ve oy kullandıkları liste hakkında sorgulama yapmaları engellenecek.

Tunus İç Güvenlik Güçleri Sendikası, belediye seçimlerinde seçmen listelerinin çoğunluğunu oluşturan üyelerine seçimlere katılmamaları çağrısında bulundu. Sendika, asker ve güvenlik unsurlarının adaylar tarafından düzenlenen toplantılara katılma ve programlarını belirleme hakkından mahrum bırakılması ve tam seçim hakkı sağlanmamasını gerekçe olarak gösterdi. Resmi rakamlara göre Tunus İç Güvenlik Sendikası’na güvenlik görevlileri, cezaevi personeli ve gardiyanlar da dâhil 64 bin kişi kayıtlı. Ordu ve güvenlik unsurlarının sayısı yaklaşık 100 bine ulaşıyor ancak sadece 36 binin seçmen listelerinde kaydı bulunuyor.

Tunus’taki seçim yasasına göre güvenlik veya ordusu mensuplarının adaylarla yapılan bir toplantıya katılması durumunda işten çıkarılmalarına kadar uzanan yaptırımlar uygulanıyor. Ayrıca resmi açıklamaya göre güvenlik ve ordu unsurları güvenlik gerekçesiyle oylama merkezlerinde seçim mürekkebi de kullanamıyor.

Ulusal İnşa Partisi lideri Riyad Şuaybi, Yusuf Şahit liderliğinde ulusal birlik hükümetini kurulması için önceliklerin belirlendiği Kartaca Anlaşması’nı imzalayan tüm taraflara hükümetin başarısız politikaları üzerindeki örtüyü kaldırmak için anlaşmadan çekilmeleri çağrısında bulundu. Şuaybi’nin bu çağrısı, İşçi Sendikası’nın başta fiyat artışları, maaşların kesintiye uğraması, kamu sektöründeki istihdam sorunları ve bazı kamu kurumlarının özel sektöre verilmesiyle ilgili anlaşmazlıklar olmak üzere sosyal sorunlar nedeniyle Uzmanlar Komitesi’nin istişarelerinden çekildiği ve Şahit hükümetine bir yol haritası çizilmesi için çağrıda bulunduğu açıklamasından sonra geldi.

Ulusal İnşa Partisi’nin çekilme çağrısında bulunduğu kuruluşlar arasında Tunus Kamu Çalışma Birliği (işçi Sendikası) Tunus Sanayi ve Ticaret Birliği, Ulusal Tarım ve Balıkçılık Birliği ve Tunuslu Kadınlar Birliği var.

Şuaybi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Tunus’taki mücadelenin güç kullanımında adaletsiz olan liberal politikalara karşı olduğunu ve tüm güçlerin tek bir safta toplanması gerektiğini ifade etti. Halkın bilinçlenmesi gerektiğini ifade eden Şuaybi, hükümetin Uluslararası Para Fonu’nun önerilerine karşılık olarak uygulamaya başladığı büyük iktisadi reformlara işaret ederek, herhangi bir güç girişimine karşı mücadele verilmesi gerektiğini ifade etti. Şuaybi ayrıca eğitim sektörünün yaşadığı krizden de Şahit hükümetini sorumlu tuttu.