Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta hükümet ve eğitim sendikaları arasındaki kriz okullara sıçradı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’ta eğitim sendikaları hükümet arasındaki kriz dün öğrencilerin bazı eğitim kurumlarında greve gitmesiyle birlikte okullara taşındı. Üniversitelerdeki anabilim dallarından bazılarının kapatılması protesto edildi.

Derslere girmeyen öğrenciler, eğitim kurumlarının çoğunun kapılarını kapatmak zorunda kaldığı Cendube ilinde üniversitelerin önlerinde toplandı, kapılara ve meydanlara taş ve havai fişek fırlattı.

Cendube’nin birçok noktasının yanı sıra diğer illerde de protestolar gerçekleştiren öğrencileri kontrol altına almak için güvenlik görevlileri konuşlandırıldı.

Hükümet ve eğitim sendikaları arasında başta öğretmen maaşlarının artırılması ve eğitim sektöründeki alt yapı ile yapılandırma alanlarındaki reformlar konusunda anlaşmazlıklar var.

Eğitim sendikası bu ayın 28’inde okullarda genel grev düzenleme kararı aldı. Fakat öğrenciler ve Tunus Veli işleri Derneği, öğrencilerle hükümetin karşı karşıya gelmesini reddetti. Ayrıca eğitim kalitesinin düşeceği konusunda da uyarıda bulunuldu. Yapılan açıklamada “Sahip olunan eğitim hakkı anayasaldır” ifadelerine yer verildi.

Tunus Milli Eğitim Bakanlığı’na göre ülkedeki okulların üçte ikisinden fazlası onarıma, 500’den fazla kurum ise acil bakıma ihtiyaç duyuyor.

Tunus’ta sular durulmuyor

Söz konusu grev, onlarca hâkim ve avukat tarafından dün Tunus’un başkenti yakınlarındaki bir mahkeme önünde polisin yargıya uyguladığı ‘baskıyı’ protesto etmek için yaptığı oturma eylemi ile eş zamanlı olarak düzenlendi.

Protestonun nedeni ise pazartesi günü sivil ve üniformalı polislerin Ben Arus’taki mahkeme önünde 5 yargı görevlisini gözaltına almak ve işkence yapmak suçlamalarıyla yargılanan meslektaşlarına destek vermeleriydi. Polisler meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep etti. Bu durum, Tunus’taki birçok kuruluşun tepkisine neden oldu. 5 polisten 3’üne ihtiyati tutuklama kararı verdi. Fakat Ben Arus Savcısı pazartesi akşamı 5 polisin serbest bırakıldığını ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı. Hâkim Basma Himade, AFP’ye “Polisleri sistem korudu, kanun değil. Amacımız demokratik bir devlet kurmak. Saygı, tüm kurumlar arasında olmalıdır” a.ıklamasında bulundu.

Tunus Hâkimler Birliği de dün yaptığı açıklamada, perşembe günü 2 saat sürmesi planlanan protesto nedeniyle davaların gecikeceğini duyurmuştu.

Avukatlar ve hâkimler dün siyah kıyafetler giyerek “Yargının bağımsızlığı kırmızı çizgimizdir” sloganı attılar.

Genç Avukatlar Derneği Başkanı Yasin Yunusi, polislerin mahkeme önünü resmi araçlarla kesmelerini işaret ederek bu durumun trajik olduğunu ifade etti.

Güvenlik Sendikası üyesi Nesim Ruveysi, Sun FM’e verdiği demeçte yargıya herhangi bir baskı yapılmadığını savunarak “Adil bir yargı için meslektaşlarımızla birlikte zafer kazandık. Mahkeme dışında olan yargıya nasıl baskı yapabilir?” ifadelerini kullandı. Ruveysi, yargıya baskı yapıldığına yönelik iddiaların ‘iftira’ olduğunu dile getirdi.

Tunus’taki güvenlik sendikalarının ekranlarda süren tartışmaları, sivil toplum örgütlerinin siyasi ve adli konularda müdahale etmekle suçlandığı ülkede gerilime neden oluyor.