Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta iktidar partisi, Başbakan Şahid’in parti üyeliğini dondurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’un parlamentodaki en büyük ikinci partisi Nida Tunus, dün Başbakan Yusuf Şahid’in parti üyeliğini dondurma kararı aldı ve dosyasını disiplin kuruluna sevketti.

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ile Tunus Cumhurbaşkanı’nın oğlu ve Nida Tunus Partisi’nin lideri Hafız Kaid es-Sibsi arasındaki anlaşmazlık sonucu, iktidar partisi, Şahid’in üyeliğini askıya aldı.

Dün Şahid’in üyeliğinin dondurulması, onu parti çizgisinden çıkmakla suçlayan partinin iç sorgulamasına cevap vermeyi reddetmesinin ardından gerçekleşti.

Baci Kaid es-Sibsi tarafından iki yıl önce atanan Yusuf Şahid, Cumhurbaşkanı’nın oğlunu, kendi liderliğiyle iktidar partisini yıkmak ve partinin sorunlarını devlet kurumlarına ihraç etmekle suçlamıştı.

Sibsi’nin oğlu ise, yönetimindeki iki yıl boyunca ekonominin zayıfladığını iddia ederek Şahid’den istifa etmesini ve yeni bir hükümetin kurulmasının önünü açmasını talep ediyor.

Tunus Genel İşçi Sendikası, Şahid hükümetinin görevden alınması talebini desteklerken, Nahda Hareketi ise görevden alınmasını reddediyor ve bu durumun, hızlandırılması gereken ekonomik reformların gidişatını yavaşlatacağını öne sürüyor.

Üyeliği dondurulan Yusuf eş-Şahid Şahid ise dün yaptığı açıklamada, hükümetin işleyişini bozan siyasi tartışmalara ve hükümete yönelik siyasi desteğin zayıflamasına rağmen, sosyal fon ve destek reformları da dahil olmak üzere gelecek yıl boyunca ekonomik reformlarda ilerleme kaydedeceklerini belirtti.

Nida Tunus Partisi’ndeki 8 milletvekili, geçtiğimiz Cumartesi, Genel Başkan Sibsi’nin parti yönetimindeki çarpık tutumunu gerekçe göstererek istifa etmiş ve yakın zamanda kurulan “Ulusal Koalisyon” isimli oluşuma katılmıştı.

Nida Tunus Partisi ise istifa eden milletvekillerine ilişkin Başbakan Yusuf Şahid’i işaret ederek, onu, ‘ülkenin sorunlarına odaklanmaktansa partileri ve parlamento gruplarını bölmekle’ suçlamıştı.