Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta İslami Mağrip El Kaidesi liderinin sağ kolu Bilal el-Kabi öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’ta El Kaide hücresini yeniden örgütlemek üzere görev yapan Bilal el-Kabi’nin Tunus Özel Kuvvetleri tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, Cezayirli olan Bilal el-Kabi’nin, 15 yaşından beri dağlardaki direnişe katıldığını, daha sonra da İslami Mağrip El Kaidesi lideri Ebu Musab Abdulvedud ile yakınlaşarak, onun sağ kolu olduğunu söyledi.

Tunus İçişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili açıklama yaparak, İslami Mağrib El Kaide örgütünde Tunus ve Libya liderleri arasında koordinasyondan sorumlu olan el-Kabi’nin, örgütün Tunus kolu olan Ukbe Bin Nafi Taburları’nı yeniden yapılandırma görevi üzerinde çalıştığını ifade etti.

Cezayir sınırında yer alan Kassarin’de bulunan dağlarda konuşlanmış olan Ukbe Bin Nafi Taburları’na geçtiğimiz yıl sert bir darbe indirilmişti.

Tunus’ta onlarca turistin ölmesine neden olan Bardo Müzesi ve Susa kentindeki otel saldırısının ardından, Cezayir Özel Kuvvetleri, Ukbe Bin Nafi Taburları lideri Murad el-Şayib’i ve diğer üst düzey yetkilileri öldürmüştü.