Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta işsizlik protestoları gerginliği arttırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Polis ve işsiz gençler arasında çıkan çatışmaların ardından, dün gece Tunus merkezindeki maden havzasında bir polis merkezi ateşe verildi.

Şubat ayında durdurulan fosfat üretimi, geçtiğimiz hafta, hükümet açıklamalarının yetersiz kaldığı iddiasıyla yeniden arttı.

AFP’nin haberine göre Tunus’u büyük gelirler sağlayan çok sayıda fosfat üretim sahası bulunuyor. Ancak üretim alanlarının kapatılmasının ardından gençler Mezile sokaklarına çıkıp iş talep etti. Emniyet birimleri özellikle üretim sahasındaki protestoculaa göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu. Tıbbi bir kaynak AFP’ye 6 kişinin hastanelerde kısa süreli tedavi gördüğünü söyledi.

Tunus İçişleri Bakanlığı, bölgede ilk olma özelliği taşıyan şirketin kapandığını ve güvenlik birimlerinin olaylara müdahale edeceğini duyurdu. Bu açıklamadan sonra 700 kişi karakola önce taş attı sonra ateşe verdi.

Doğal kaynaklarına ve fosfat üretim sahalarına rağmen bu bölge Tunus’taki en fakir bölgelerden biri.Bu sebeple bölge devamlı gösterilere şahitlik ediyor. Yakın zamana kadar devam eden üretim 6 ay önce aniden durdu.
Çok sayıda vatandaşın devleti bir şey yapmamakla suçlamasının ardından Cuma günü bir kabine düzenlendi. Ancak protestocular, toplantıdan sonra bildirilen önlemleri dikkate aldı.

Devlete ait bu fosfat şirketleri dünyada önde gelen fosfat üreticileri arasında yer alıyor.

Fosfor üretim sahaları gösterileri, Eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali rejimi tarafında 2008’de çıkan isyanlarda sert bir şekilde bastırmıştı.

Daha önce tamamen duran fosfat üretimi iki ay süren gösterilerin ardından bu ayın başında tekrar açılmıştı. Ancak hükümet ve protestocular arasındaki kırılgan anlaşmadan sadece iki hafta sonra, hükümetin aldığı kapatma kararı, protestoların tekrar kızışmasına sebep oldu.

Geçen hafta Gafsa’da yapılan bir toplantıda Maliye Bakanı Rıza Şalgum, kamuda çalışırken işten çıkarılan fosfat işçilerinden yaklaşık 1000 çalışana istihdam sözü verdi. Ancak protestocular, aşırı yoksulluk, marjinalleşme ve proje eksikliğinden muztarib bir bölge için bunun yeterli olmadığını belirterek teklifi reddetti.

Protestocular tutukluların serbest bırakılmasını isteyen sloganlar attı. Polis afişleri topladı ve göstericileri tutukladı, üzerlerine gaz bombası attı. Bunun üzerine öfkelenen göstericiler polis merkezini ateşe verdi.
Şehir sakinlerinden Hüsam adlı bir adam Reutera’a verdiği bilgilerde; yaygın işsizlik, güç kullanımı ve gençlerin tutuklanması nedeniyle bölgede çok fazla gerginlik ve öfke olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada “700 kişi güvenlik merkezine ulaştı ve görevlileri taşladı ve güvenlik birimlerinin uzaklaşmasından sonra merkezi ateşe verildi” açıklamasında bulundu.

Son yıllarda madencilik havzasında azalan fosfat ihracatı nedeniyle meydana gelen protestolar sonucunda Tunus, milyarlarca dolarlık gelir kaybetti.