Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta kadınlara mirasta eşitlik hakkı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Cumhurbaşkanı el-Bacı Kaid el-Sebsi dün bireysel özgürlük ve mirasta iki cins arasındaki eşitliğin sağlanması için anayasa reformlarını inceleyen bir komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

Sebsi, Kartaca Başkanlık Sarayı’ndaki milli kadınlar günü münasebetiyle yaptığı konuşmasında anayasanın 46. Maddesinde geçen metne göre; devletin, kadın ve erkek arasında tüm sorumluluklarda eşitlik sağlamasının zorunlu olduğunu dile getirdi. Sebsi, “Benim görüşüm kadın ve erkek arasındaki mirasın eşit uygulanması yönünde. Kadın ve erkek arasında tam bir eşitlik hedefine ulaşıncaya kadar aşamalı olarak mirasla ilgili kişisel kanunların düzenlenmesi bugün bizden istenen ve uygulanması mümkün olan şey” dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı, Tunus parlamentosunda toplam 217 meclis üyesinin 75’inin kadın vekil olduğuna işaret etti. Kadınlardan yüzde 60’ının tıp sektöründe, yüzde 35’inin mühendislikte, yüzde 41’inin yargıda, yüzde 43’ünün avukatlıkta çalıştığını ve yüzde 60’ının da yüksek lisans sahibi olduğunu belirtti. Bununla birlikte kadının sivil toplumunun temelini oluşturduğunu vurguladı.