Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta kayıtlı seçmen sayısı 5 milyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu üyesi Riyad Bouhouchi, 6 Mayıs’ta yapılması beklenilen Tunus yerel seçimlerinde kayıt işlemlerin sona ermesiyle, heyet tarafından kayıtlı seçmen sayısının yaklaşık 5 milyon, seçmenlerin 600 bin olacağı ön görülüyor.

Bouhouchi, Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu önderliğindeki bir kampanyanın tamamlanarak çeşitli medya sitelerinde ki tanıtımlarının sayesinde, son iki gün için kaydedilen seçmenlerin sayısı son iki hafta içinde kaydedilenin iki katı olduğunu vurgulayarak katılımcı sayısının önemli ölçüde arttığı belirtildi.

Bouhouchi, Tunuslu vatandaşların önümüzde ki belediye seçimlerine katılma konusundaki isteksizlik korkuları ile ilgili olarak; “Bu seçimler vatandaşların yaşadığı çevrenin iyileştirilmesi ve yerel yönetimin oluşturulması için önemli bir dayanak noktasıdır, bu nedenle katılımcıları yerel demokrasinin Tunus’ta ilk defa şeffaf bir şekilde uygulanmasını sağlamak için önemlidir” diye konuştu.

Seçmen kütüğü çerçevesinde yapılan tartışmada ise seçmen kütüğünün, vefat durumu, güvenlik sebebi veya diğer nedenlerden dolayı yayınlanmaması halinde seçim heyetinden yargıya ulaşabilecek bazı gözlemciler, seçmen statüsünden yararlanarak bütün kuruluşların seçim verilerine erişimi sağlamasına engellemek için ek bir cezaya mahkum olacakları bildirildi.

Bu bağlamda, seçimler için eksiksiz ve resmî bir şekilde seçmenlerin bilgi erişimini sağlamak için Bağımsız Demokratik yolu destekleyen (Bağımsız Hukuk Örgütü) talep edildi. 2014’den bu yana seçmenlerin seçim bölgelerinde ki yurtiçi ve yurtdışı seçimlerinde, seçim komisyonundan gerekli cevabı alamaması sonucunda yargıya başvurmakla tehdit edildiği bildirildi.